28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

LGS Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
LGS için son tavsiyeler
İlk kez uygulanacak LGS’de Türkçe’nin yanı sıra sayısal derslerden de uzun paragraflı sorular çıkması bekleniyor. Hatalı okuma nedeniyle “kesinlikle” ya da “sadece” gibi ifadeler gözden kaçtığı için en çok bu sorularda hata yapılıyor.

'Sınav stresine gerek yok'
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Liselere Geçiş Sınavı (LGS), yarın saat 09.30’da başlıyor. Fen, sosyal bilimler, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin teknik bölümleri ve proje okulların olduğu 1.367 kurum, bu sınava göre öğrenci alacak. Yaklaşık 1 milyon öğrenci, 126 bin 510 kontenjan için yarışacak. Ayrıca 80 özel okul da bu sınavı kullanacak.

LGS 1 Haziran'da yapılacak
LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi.

En yüksek ortalama Türkçe'de, en düşük matematikte
MEB, bu yıl ilki yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre, liselere yerleşen öğrencilerin performansını içeren değerlendirme raporu hazırladı. Buna göre, okul başarı puanı ile merkezi sınav puanları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki saptandı.

LGS kılavuzunda güncellemeler yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, “2019 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu”nda öğrencilere rehberlik etmek amacıyla bazı güncellemeler yaptı.

8. sınıfların liselere giriş sınavı telaşı
Liselere Giriş Sınavı'nın (LGS) başvuruları tamamlandı. Şu an 8'inci sınıf düzeyinde eğitim gören öğrencilerin çok büyük bir bölümü sınavla öğrenci alan liselere girişte kullanılacak LGS'ye 1 Haziran 2019'da girecek.

LGS’de belirleyici temel dersler olacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan kılavuzda 2 Haziran'da yapılacak Liselere Giriş Sınavı'yla (LGS) ilgili tüm detaylar duyuruldu. Türkiye genelinde bin 367 liseye girişte kullanılacak LGS'deki derslerin ağırlık katsayıları da değişti.

LGS için geri sayım başladı
Milli Eğitim Bakanlığınca 1 Haziran'da iki oturum olarak düzenlenecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınacak.

LGS 7 Haziran'da yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav tarihini belirledi. Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin iki oturum olarak düzenlenen ve 7 Haziran 2020'de yapılacak sınavda soru sayısı, ders dağılımları ve süre konusunda değişiklik yapılmadı.

LGS için her ay örnek soru kitapçığı
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 7 Haziran 2020'de yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik her ay örnek soru kitapçığı yayımlanıyor.

Liseler için yeni düzenleme
Liselerde önemli değişikliklere gidilecek. Yeni ortaöğretim taslağı 2020 yılının eylül ayından itibaren 9’uncu sınıftan başlayarak kademeli olarak uygulanacak. Ders saatleri azaltılacak.

LGS 7 Haziran'da yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Sınav Uygulama Takvimi'ne göre Liselere Giriş Sınavı (LGS), 7 Haziran'da yapılacak. Sorular doğrudan bilgiyi değil, öğrencilerin muhakeme gücünü, okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini ölçmeye yönelik olacak.