3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yenilenebilir enerji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ticaret gemileri yenilenebilir enerjiye yöneliyor
Dünyanın üç okyanusunda ve iç denizlerinde binlerce gemi her yıl 12 milyar ton yük ya da ürünü bir limandan başka bir limana ulaştırıyor. Dünya ticaretinin yüzde 85’i deniz üzerinden yapılırken, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkisi her geçen gün daha çok hissediliyor.

Yenilenebilir enerji önem kazanırken yapılması gerekenler
Bugün, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi konusundaki farkındalık, yedi yıl öncesine göre çok daha yüksek.

'Enerji dönüşümü hızlandırılmalı'
Uluslararası Yenilenebilir Ajansı’nın yayınladığı yeni yol haritasına göre, küresel sıcaklık artışını iki derecenin altında tutmak için enerji dönüşümünün altı kat daha hızlanması gerekiyor. Analiz, toplam küresel son enerji kullanımında, yenilenebilir enerjinin yüzde 18’den yüzde 25’e çıktığı bir enerji senaryosunu ortaya koyuyor.

Yenilenebilir enerjide istihdam 10 milyonu aştı
Dünyada yenilenebilir enerjide istihdam, önceki yıla oranla 2017'de yüzde 5,3 lük büyüme ile 10 milyon 300 bine ulaştı.

Yenilenebilir enerji tercihi ön planda
Çevre Bilinci ve Çevre Koruma temalı araştırma kamuoyuna açıklandı. Araştırma, çevre sorunları, çevre konusunda öncelikler, iklim değişikliği ve enerji konularında sorular ile Türkiye’nin meseleye bakış açısını yansıtıyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de en çok dert edilen çevre sorunu hava kirliliği.

Elektrikte yerli kaynakların payı artıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye, yılın ilk çeyreğinde Türkiye'nin toplam elektrik üretimi 74 milyar 252 milyon kilovatsaati buldu.

Elektrikte yerlilik payı arttı
Güneş ve rüzgârda kurulu güç artınca elektrikte yerli üretim oranı yüzde 30.43 oldu. Enerji Bakanlığı verilerine göre, geçen yılın ilk çeyreğinde yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı yüzde 48.56'yken, bu yılın aynı döneminde bu oran yüzde 62'ye çıktı.

Yenilenebilir enerjiye yatırımda artış öngörüsü
Dünya genelinde yenilenebilir enerji kapasitesinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 12 artması bekleniyor. Böylece yıl sonunda küresel elektrik sistemine yaklaşık 200 gigavatlık temiz enerji kapasitesi eklenmiş olacak.

Yenilenebilir enerjide artış beklentisi
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA), geçen yıla ilişkin kurulu güç artışlarını ve 2019-2024 dönemi küresel temiz enerji kapasite tahminlerini içeren "Yenilenebilir Enerji 2019" raporu yayımlandı.

Körfez ülkelerinden haberler
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler... Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Enerji kullanımı ve üretiminde son durum
Dünyada hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden birinin artan kömür kullanımı olduğunu söyleyen Fatih Birol, “Hepimiz ısınmayı ve karbon salımını konuşuyoruz ama dünyada kömür kullanımı katlanarak artıyor. 2000 yılından bu yana dünyadaki kömür tüketimi yüzde 65 artmış durumda." dedi.