7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yoksulluk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Açlık ve yoksulluk sınırında artış
Ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 60 lira, yoksulluk sınırı ise 3 bin 6 lira oldu. Rakamlar, Temmuz ayı verileriyle kıyaslandığında, açlık sınırında 16 lira 510 kuruş, yoksulluk sınırında ise 16 lira 509 kuruş yükseldi.

Küreselleşen dünyada gelir dağılımı ve yoksulluk
Küreselleşme ve bunun servet sahipleri üzerindeki "olumlu" etkisi, gelir dağılım dengesini servet sahipleri lehine değiştirirken, dünyadaki gelir dağılımı ve yoksulluk çıkmazını da derinleştiriyor.

Açlık ve yoksulluk rakamlarında artış
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) AR-GE Birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan 2012 yılı Eylül ayı Asgari Gıda Harcaması (Açlık Sınırı) ve Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk Sınırı) rakamları açıklandı.

Yoksulluk kimin umrunda?
İşsizlik, ekonomide sadece efektif talebi aşağıya çekmiyor, aynı zamanda yoksulluğu da artırıyor. Son günlerde krizin neden olduğu yoksulluğun yarattığı sosyal yıkıma ilişkin arka arkaya araştırma sonuçları açıklandı.

1,5 milyar insan günde 1 dolara geçiniyor
Dünya Bankası son raporunda yoksullukla mücadelede önemli mesafe kat edildiğini duyururken, rakamları şüpheyle karşılayan uzmanlar da var. Dünyanın en fakir ülkelerinde yaşayan 1,5 milyar kişi günde 1 dolar 25 sentten az parayla geçinmek zorunda. BM üyesi devletler o yıl, 2015’te erişmek kaydıyla, yeni binyıl için sekiz hedef tayin etmişti.

Pakistan'da askeri bütçeden yoksulluğa pay
Pakistan Ordu Komutanı Orgeneral Eşvak Kayhani, Pakistan bütçesinden orduya ayrılan payın bir miktar kısılıp yoksullukla mücadeleye ayrılabileceğini söyledi.

Yoksulluğun ve adaletsizliğin kaynağı ABD
Bolivya Devlet Başkanı Evo Moralez, kapitalizm oldukça yoksulluk ve adaletsizliğin yenilemeyeceğini söyledi ve kapitalist ülkelerin ‘’kitle imha silahı ya da benzeri bahanelerle’’ Ortadoğu’daki ülkeleri karıştırıp sonra işgal ettiğini ifade etti.

Avrupa’da 80 milyon insan yoksul!
Yoksulluk Avrupa genelinde ürkütücü boyutlara ulaşmaya başladı. Avrupa’da 80 milyon yoksul var. AB’nin 503 milyonluk nüfusunun 120 milyonu ya yoksulluk içinde yaşıyor ya da sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya.

Temmuz'da açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi
Türk-İş'in araştırmasına göre, temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 12 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 296 lira olduğu belirlendi.

Nüfusun yüzde 16.3’ü yoksulluk riski altında
TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de nüfusun yüzde 16.3’ü yoksulluk riski altında yaşarken, hesaplanan sürekli yoksulluk oranı ise yüzde 16 olarak gerçekleşti. Rakamlara göre, beklenmedik harcamaları karşılayamayanların oranı yüzde 61.8 oldu.

AB'de 117,5 milyon kişi yoksulluk sınırı altında
Avrupa Birliği’nde (AB) geçen yıl nüfusun 23,4'üne karşılık gelen 117,5 milyon kişi, yoksulluk ya da sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Dünyanın yarısı çok düşük gelirle yaşıyor
Dünya Bankası, aşırı yoksulluğun azaltılmasındaki ilerlemelere rağmen, dünya nüfusunun yaklaşık yarısının günde 5 dolardan az bir para ile yaşadığını açıkladı.

1.6 milyar kişinin geliri 2 dolardan az
Asya Kalkınma Bankası’nın raporuna göre, Asya-Pasifik bölgesinde 1.6 milyar insan aşırı yoksulluk riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Kalkınma Bakanlığı, yoksulluğun fotoğrafını çekti
Kalkınma Bakanlığı, Türkiye’nin yoksulluk haritasını çıkardı. Buna göre Türkiye’nin yüzde 16.3’ü, 4 bin 515 TL olarak belirlenen yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

Dünyada 1.5 milyar yoksul var
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) raporuna göre dünyada 1.5 milyar insan yoksulluk sınırında yaşıyor. Çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 200 milyon insan da her yıl doğal felaketlerden etkileniyor.