7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güney Sudan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sudan'da sınırlar açılıyor
Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir'in, Güney Sudan ile kara ve nehir sınırının yeniden açılması kararı aldığı bildirildi. Sudan'ın resmi radyosundan yapılan açıklamada, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir'in, 27 Eylül'de Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da imzalanan işbirliği ve güvenlik anlaşmaları kapsamında, sınır kapılarının açılması kararı aldığı bildirildi.

20 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ediyor
Birleşmiş Milletler, Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen'de 20 milyondan fazla insanın kıtlık ile karşı karşı karşıya olduğunu duyurdu. Bu ülkeler için 4 virgül 4 milyar dolarlık acil yardım çağrısı yapıldı.

Kitlesel açlık riski yükseliyor
BM; Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de kitlesel açlık riskinin kuraklık ve çatışmalardan dolayı hızla arttığını açıkladı.

Darfur’da insani kriz
Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan’da halk, dünyanın gözleri önünde büyük bir sıkıntı yaşıyor. Açlık ve susuzlukla boğuşan Güney Sudanlılar, son çare olarak yaşadıkları toprakları terk ederek komşu ülke Sudan’a sığınıyor.

Petrolün küresel faturası 1.5 trilyon dolar
Yüksek petrol fiyatları nedeniyle ithalat faturası önde gelen ekonomiler için 1.5 trilyon dolar artacak. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), petrol fiyatlarındaki yükselişin küresel ekonomiye faturasını açıkladı. IEA Başekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarının bu düzeyde kalması halinde, ithalat faturasının önde gelen ekonomiler için 1.5 trilyon dolar artacağını söyledi.

Sudan, Güney'in petrolünü kesiyor
Sudan, Güney Sudan'ın toprakları üzerinden yaptığı petrol ihracatını durduracağını açıkladı.

Güney Sudan'da 3 günde 500 ölü
Güney Sudan'da cumhurbaşkanlığı muhafızlarının birbirleriyle çatışmasıyla başlayıp üç gündür süregelen olaylarda 500 kişi hayatını kaybetti.

Sudan’da etnik temizlik başladı
Güney Sudan, Batının kışkırtmasıyla etnik katliama sürükleniyor. Bir haftadır süren çatışmaların etnik temizlik boyutuna ulaştığını gösteren kanıtlara ulaşıldı.

G.Sudan'da Ölenlerin Sayısı Bini Geçti
BM Genel Sekreteri'nin Güney Sudan Özel Temsilcisi Hilde Johnson, dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'da yaşanan olaylarda 11 gün içinde binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

G.Sudan'da 180 bin kişi evinden oldu
Ülkedeki BM yerleşkelerine sığınanların sayısı da 75 bine yükseldi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Sudan'da iki haftadan fazla süredir devam eden olayların sivillere etkisinin gün geçtikçe arttığını söyledi.

Güney Sudan'da 231 bin kişi evlerini terk etti
Güney Sudan'da 15 Aralık'tan bu yana devam eden iç çatışmalarda evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 231 bine, komşu ülkelere sığınanların sayısının ise 42 bin 800'e yükseldiği bildirildi. BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada...

Güney Sudan’da durum kritik
Ordu sözcüsü Philip Aguer, “Hükümet güçleri, Birlik eyaletinin başkenti Bentiu ile Congley eyaletinin başkenti Bor’a çok yaklaştı. Kısa zaman içinde bu bölgeler kontrol altına alınacak” dedi

Güney Sudan’da halka 'eve dönüş çağrısı'
Güney Sudan Ordusu, petrol rezervlerinin bulunduğu Birlik eyaletinin başkenti Bentiu’da yaşanan çatışmalar nedeniyle kenti terk etmek zorunda kalanlara evlerine dönmesi çağrısında bulundu.

Güney Sudan'da mülteci sayısı 400 bini geçti
Güney Sudan'da yaşanan iç çatışmalar nedeniyle evlerini terk edenlerin sayısının 400 bini geçtiği bildirildi. Güney Sudan'daki BM misyonunun (UNMISS) verilerine göre, yaklaşık bir ayı geride bırakan olaylar nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan kişi sayısında son bir haftada büyük bir artış yaşandı.

150 Sudanlı Nil'de boğuldu
Malakal'daki çatışmalardan kaçmaya çalışan insanlar, Nil Nehri'ni geçemedi. Güney Sudan'ın Yukarı Nil eyaletinin başkenti Malakal'daki çatışmalardan kaçmaya çalışan 150 kişinin Nil Nehri'nde boğulduğu bildirildi.