27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hasta Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Vardiyalı çalışma MS yapabiliyor
Gençken vardiyalı bir işte çalışanların Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanma ihtimalinin iki kat arttığı ortaya çıktı.

Büyük şehir insanı hasta ediyor?
İspanya’nın Granada Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda, büyük şehirlerde yaşayan kadınların kırsal kesime oranla daha zayıf ve geç yaşta anne olmalarına rağmen daha kilolu bebek doğurdukları belirlendi. Zira, şehirli annelerin kanında büyük oranda “xenoestrogen” isimli zehirli kimyasala rastlanıyor.

Doktor hatasını arabulucu çözecek
Gelişmiş ülkelerde uygulanan “Sağlıkta Uzlaşma Komisyonu” Türkiye’de de başlıyor. Hasta ile doktorun arasını artık sağlık ombudsmanları bulacak. Bunun için bakanlık 5 kişiden oluşacak bir komisyon oluşturuyor. Bu komisyon sık sık yaşanan hasta ve doktor problemlerinin çözümü için çalışacak.

Ani hava değişimleri hasta ediyor
Uzmanlar sonbaharın etkisiyle hava sıcaklıklarında meydana gelen düşüşün hastalıklara davetiye çıkarabileceğini söylüyor

Bazı insanlar neden daha fazla hastalanır?
ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi bazı kişilerin neden daha kolay hasta olduğunu araştırdı. İşte bazı insanların daha kolay hasta olmasının nedenleri:

Türkiye'de doktor başına 633 hasta düşüyor
Türk Sağlık-Sen tarafından Tıp Bayramı öncesinde doktorlarla ilgili bir araştırma yapıldı. Türkiye'de bir doktora 633 kişi, 100 bin kişiye 158 doktor düşüyor. Sadece Sağlık Bakanlığı'ndaki görevli doktorlar dikkate alındığında ise bir doktora bin 84 kişi düşüyor.

Neden daha sık hastalanıyoruz?
Giderek artan bir şekilde daha sık hastalandığımızın farkında mısınız? Etrafınıza şöyle bir göz atın. Millet gripten, nezleden yataklara düşmüş durumda, her gün birilerinin kansere yakalandığı, alerjik sorunlar yaşadığı, kalp krizi geçirdiği, bağışıklık sisteminin iflas ettiği, tansiyonunun şekerinin yükseldiğini duyup üzülüyoruz.

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonuna dikkat!
Okul ve kreş gibi kapalı ortamlarda çocukların birbirleri ile yakın teması enfeksiyonun bulaşmasına sebep olduğuna dikkat çekildi.

'Her 100 hastanın 19’u gereksiz yatıyor'
Sağlık Bakanlığı, sağlık tesisleri bünyesinde bulunan yoğun bakım ünitelerinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını araştırdı.

‘Mevlam neylerse güzel eyler’ tedavisi
Ankara Üniversitesi(A.Ü) İlahiyat Fakültesi’nden 20 din psikolojisi uzmanı, sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle kanser, ALS, beyin travması gibi ağır rahatsızlıklar geçiren hastalara manevi destek vermeye başladı.

Doktora gitmeden 5 gün bekleyin!
İngiltere yeni bir uygulama ile öksürük, nezle, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkları olanların hemen doktora gidip ilaç almaları engellenmeye çalışılacak.

Öfke karaciğeri, kırgınlık kalbi hasta ediyor!
Hastalıkların temelinde yatan nedenler çoğunlukla beslenme, düzensiz yaşam gibi faktörler olarak bilinse de uzmanlar, olumsuz duyguların hastalık oluşturmada önemli rol oynadığını belirtiyor. Olumsuz duygu ve düşüncelerin organları yorarak hastalıklara davetiye çıkardığı belirtiliyor. En güzel duygulardan biri olan neşenin aşırısı bile kalbi yorabiliyor.

Beyaz önlük, hastanın tansiyonunu yükseltiyor!
Yüksek tansiyon kontrolüne ilişkin yapılan bilimsel çalışmalar, hastaların hekim karşısında beyaz önlük etkisi dolayısıyla heyecanlandığı ve bu yüzden kan basıncının yükseldiğini ortaya koydu.

İmamlardan hastalara manevi destek dönemi
Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında hastanelerde isteyen hastalara manevi destek sunulmasına ilişkin protokol imzalandı. Protokole göre, belirlenen pilot hastanelerde, din adamları, alacakları hizmet içi eğitimin ardından göreve başlayacak.

Karayoluyla gelen hastanın da ulaşım masrafları karşılanacak
Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu, sağlık hizmetleriyle ilgili Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararda değişiklik yaptı. Değişiklikle birlikte, bakanlık ile protokol yapan özel sağlık kuruluşları ve havayolu şirketlerinin tedavi edilmek üzere yurtdışından getirdikleri hastaların ulaşım masraflarının ödenme şartları yeniden düzenlendi.