13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

HES Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
HES için 'el koyma' kararı durduruldu
Danıştay 6. Dairesi, Elazığ Peri Suyu üzerinde yapılacak Pembelik Barajı’ndaki bazı acele kamulaştırmalar aleyhine açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi

HES'lere ekspres ÇED raporu
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporlarıyla ilgili kolaylaştırıcı bir düzenleme yapacaklarını söyledi.

'HES yapılmayan akarsu kalmayacak'
Türkiye ’de Su Kullanım Hakkı Anlaşması ile bugüne kadar hidroelektrik santral (HES) projelerinin sayısı 1527’yi buldu. Yapımı tamamlanmış ya da halen inşaat aşamasında olan 477 HES projesi mevcut.

HES’te son söz halkın olacak
Çevreyi etkileyen büyük çaplı projeler ile hidroelektrik santrallar (HES) gibi yatırımlarda referandum veya plebisit anayasal şart olacak. ANAYASA Komisyonu, uzlaşma paketine eklediği maddelerde yeni nesil haklarla ilgili önemli ayrıntılara imza attı.

Filyos Çayı'na yapılan dolgu bitti
Çaycuma'da üzerindeki köprünün bir bölümü çöken Filyos Çayı yatağında, beton blokların kaldırılması için yapılan dolgu çalışması tamamlandı. Köprünün çökmesinin ardından, kayıp minibüsün altında kalmış olabileceği ifade edilen beton blokların kaldırılabilmesi için debisi yüksek suyun önüne kum ve kaya parçalarıyla dolgu yapıldı.

HES Rize'de dereyi kuruttu
300 bin kişinin su ihtiyacını karşılayan derede su kalmadı. Rize'de kent merkezi ile birlikte 10 ilçe, 5 belde ve 25 köyde yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Salarha Deresi'ne kurulan hidroelektrik santrali deneme üretimine başladı, suyun tünele alındığı 8 kilometre boyunca derede su kalmadı.

11 yılda 65 HES projesi davalık oldu
Doğaya ve nehir yataklarına verdiği zarar dolayısıyla tartışmalara neden olan hidroelektrik santrali (HES) projeleriyle ilgili son 11 yıllık veriler ortaya çıktı. Nehir tipi santrallerde son 11 yılda Ek-1 kapsamında 655 projeden 274 HES projesi için, “ÇED olumlu”, Ek-2 kapsamında 2 bin 5 88 projeden bin 82 HES projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

HES'lere ağır çevre kriteri
Hidroelektrik Santral (HES) projelerinde gecikmeli de olsa yeni bir dönem başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hangi doğal SİT alanlarında HES projesi yapılıp yapılamayacağı konusunda ilke kararları belirlendi.

Kuraklık HES'leri de etkiledi
Kuraklığın etkisiyle Türkiye’de HES’lere gelen su miktarı azalınca, elektrik üretim planlaması gözden geçirildi. Barajlardan üretim kısıldı, açık için doğalgaz santralları devreye alındı.

Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı artıyor
Yılın ilk 2 ayında doğalgazdan elektrik üretimi yüzde 53 azaldı, barajlı HES’lerin üretimi yüzde 138 arttı. Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle gibi alternatif kaynaklardan elektrik üretimi hızla yükseliyor.