8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

diyabet Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kilo ver, her gün 30 dakika yürü
Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, kilonun yüzde 5’ini vermek ve günde 30 dakika yürümekle diyabet riskinin yüzde 58 azaltılabildiğini söyledi.

Saat başı 1 böbrek
Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) organ kaçakçılığının ulaştığı dehşet verici noktayı gözler önüne serdi. Örgütün yaptığı araştırmalara göre her yıl yaklaşık 10 bin karaborsa böbrek satışı gerçekleşiyor.

Diyabet hastalarına terlik uyarısı
İç Hastalıkları Uzmanı Halil Kutlu Erol, yaz aylarında diyabet hastalarının ayaklarına dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Erol, "Yaz geldi, ayaklar daha fazla nefes almaya; kapalı ayakkabılar yerlerini sandalet ve parmak arası terliklere bırakmaya başladı. Ancak diyabetiniz varsa parmak arası terliklerden de uzak durmanız gerekiyor" dedi.

Şeker hastalarına SGK’dan iyi haber
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), diabet hastalarının 3 aylık ihtiyacının karşılığı olan 25 şeker ölçüm çubuğu yerine, bundan böyle 50 ölçüm çubuğunun bedelini ödeyeceğini açıkladı.

Beslenme araştırmasında ilginç sonuçlar
Sağlık Bakanlığı, bazı üniversitelerle birlikte Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması yaptı.Araştırmanın ilk sonuçları Gaziantep’ten geldi. 15 yaş ve üzeri 1498 yetişkin ve 6–14 yaş 696 çocuk ile yapılan araştırmada şu sonuçlara ulaşıldı:

Hava kirliliğiyle diyabet arasında bağlantı var
Amerikalı bilim adamları, güvenli varsayılan seviyelerde bile hava kirliliğinin diyabet riskini arttırdığını tespit etti. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı araştırma, hava kirliliğini azaltarak dünya çapında diyabet hastalarının sayısını düşürme olasılığını doğurdu.

Hazır yiyecekler diyabete yol açıyor
Dünya çapında yüksek yağ içeren yiyecek tüketiminin artışı, lifli gıdaların alınmaması ve ailelerin evde yemek yapmak yerine dışarıdaki hazır yiyeceklere yönelmeleri diyabet hastalığında etkili oluyor.

3,5 milyon diyabetli var
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya, kronik hastalıklar konusunda en önemli hususlardan birinin maliyet olduğunu söyledi.

Sıcakta diyabete dikkat
Sıcak havalar, yaz meyveleri, tatil yiyecekleri, sıvı-elektrolit dengesizliği, klimalı ortamlarda enfeksiyon riskinin artması, aşırı sıcaklar nedeniyle beslenme problemleri, uyku düzeni bozuklukları gibi etkenler, diyabet hastasının kan şekerini olumsuz yönde etkiliyor.

Kırmızı et, diyabet riskini iki kat artırıyor
Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırma, kırmızı etin diyabet riskini yüzde 50 artırdığını gösterdi.

Okulda diyabet programı
Sağlık Bakanlığı Ulusal Diyabet Kontrolü Programı kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından yürütülen “Okulda Diyabet Programı” ile 2 yılda 10 milyon çocuk diyabet konusunda bilinçlendirildi.

Diyabet tedavisinde egzersizin önemi
Diyabetin önlenmesinde kilo kaybı ve düzenli egzersiz çok önemli. Obezitenin sadece şeker hastalığı değil, hipertansiyon, inme, safra kesesi hastalıkları ve hatta bazı tür kanserlerde de görülme sıklığını arttırdığını söyleyen Dr. Demet Yetkin, diyabet tedavisinde kullanılan şeker düşürücü ilaç tedavileri kadar kilo kontrolü ve egzersizin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Diyabet hastaları GSM ile takip edecek
İstanbul Üniversitesi, bir GSM firması ile iş birliği yaparak diyabet hastalarını 7/24 takip edecek. Doktorlar, 'glukometre' isimli diyabet ölçüm cihazı ile 500 diyabet hastasını takip edebilecek.

Her yıl 33 bin kişi diyabetten hayatını kaybediyor
2010 yılında Sağlık Bakanlığı'nın sahada lojistik işbirliğiyle gerçekleştirilen TURDEP- II çalışmasına göre Türkiye'de son 12 yılında şeker hastalığında yüzde 90 oranında artış görüldüğünü belirten Bekdemir, herkesin 40 yaşından sonra düzenli olarak şeker ölçümü yaptırması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de diyabet 20 yılda 2 kat arttı
Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, Türkiye'de şeker hastalığının son 20 yılda 2 kat arttığını açıkladı.