18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

seçimler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Chavez yeniden kazandı
Venezuela lideri Hugo Chavez, muhalefet lideri Henrique Capriles'i geride bırakarak dördüncü kez Devlet Başkanı seçildi.

Bosna Hersek'te seçim sonuçları açıklandı
Bosna-Hersek'teki yerel seçimlerde, belediye başkanlıklarında yarışı kazanan merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurucusu olduğu Demokratik Eylem Partisi (SDA), 41 belediye meclisinde de üstünlük sağladı.

Japonya'da genel seçim, 16 Aralık'ta
Japonya'da 16 Aralık'ta yapılacak seçimler öncesi yapılan anketler, muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) önde olduğunu gösterdi.

Ukrayna'da başbakan belli oluyor
Devlet başkanı Yanukoviç, görev için eski başbakan Nikolai Azarov’u önerdi. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in önerisi bu hafta içinde parlamentoda oylanacak.

Malezya'da 56 yıllık iktidar değişmedi
Malezya'da 56 yıldır iktidarda olan Ulusal Cephe koalisyonu az farkla seçimin galibi oldu. Malezya'da katılım rekoru kırılan seçimi Başbakan Necip Rezak’ın liderliğindeki iktidar koalisyonu kazandı.

Almanya seçimlerine 81 göçmen aday katılıyor
Almanya'da Eylül ayında yapılacak federal meclis seçimleri için en az 81 göçmen kökenli de aday gösterildi. Almanya Federal Meclisi'nde 620 civarında milletvekilinin bulunduğu dikkate alınırsa milletvekillerinin toplam yüzde 3'ü toplumun çok kültürlü yapısını temsil etmiş olacak.

Seçimlerde dijital devir başlıyor
Yüksek Seçim Kurulu, "dijital oy kullanma" sistemi için harekete geçti. Sistemin pilot uygulaması, 2014'te cumhurbaşkanlığı seçiminde yapılacak. Uygulamaya, yurtdışındaki gurbetçilerle başlanması planlanıyor.

Komşu'da seçimin kazananı olmayacak
Yunanistan'da geçici Başbakan Lukas Papadimos'un seçimlerin 6 Mayıs pazar günü yapılacağını açıklamasından sonra yayınlanan kamuoyu yoklamaları hiçbir partinin tek başına iktidara gelecek kadar oy alamayacağını gösterdi.

Kriz siyaseti sarstı
Avrupa'daki ekonomik kriz siyaset sahnesini derinden sarstı. Fransa ve Yunanistan'da kemer sıkma politikalarını savunan liderler seçimlerde hezimete uğradı.

Avrupa'da seçimler piyasaları nasıl etkiledi
Avrupa’daki seçim sonuçlarının, Euro bölgesi ülkelerinin sıkı ekonomik tedbirleri sürdürmede gösterecekleri kararlılık konusunda soru işaretlerine yol açması özellikle Avrupa borsalarında büyük tedirginlik ortaya çıkardı.

Seçimler zamanında yapılacak
Mısır'da Benha Yerel Mahkemesi'nin önceki akşam aldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin askıya alınmasına dair kararın, Yüksek Askeri Konsey'den onay alamadığı için iptal edildiği bildirildi

64 belde belediyesi seçime girmeyebilir
Kamuoyunda “büyükşehir yasası” olarak bilinen kanunun yürürlüğe giriş tarihinin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı belediye nüfus sayımından 25 gün önce olması 64 belde belediyesinin seçime girememe riskiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Afganistan'da iktidar paylaşıldı!
Afganistan’da uzun süredir devam eden anlaşmazlığın ardından yeni devlet başkanı Eşref Gani Ahmadzai oldu.

Afrika ülkelerinde seçim yılı
Birçok ülkede sandıkların kurulacağı 2015 yılı, Afrika için de "seçim yılı" olma özelliği taşıyor. Nijerya ve Sudan'ın ardından yıl içerisinde Burundi, Etiyopya, Zambiya, Tanzanya, Lesotho, Togo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Burkina Faso ve Gine'de sandıklar kurulacak.

Seçime 27 siyasi parti katılacak
Türkiye'nin 26. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek üzere 1 Kasım'da gerçekleştirilecek seçime 27 siyasi parti katılacak.