1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

et Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
EBK kurbanlık satacak
Et ve Balık Kurumu, Trakya Bölgesindeki kurbanlık açığını kapatmak üzere ithal ettiği yaklaşık 10 bin büyükbaş kurbanlığı satışa çıkardı.

Eti kasapta, kılı fırında
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın domuzu kasaplık et statüsüne almasının ardından domuz ürünlerinin kullanım alanı oldukça genişledi.

Et ve zeytine sıkı denetim geliyor
Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de kullanılan 300 civarındaki katkı maddesini incelemeye aldıklarını, gereksiz olanları tek tek yasaklayacaklarını bildirdi.

Hayvanların etine kesik elle dokunmayın
Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, "Hayvandan insana geçen önemli hastalıklar var, bunların başında brusella geliyor.

Etteki artışın nedeni ithalat lobisi
Besicilerin, “kaça satabilirsem satarım” mantığıyla bayram öncesinde fiyatları yükselttiğini belirten sektör temsilcileri, bunu fırsata çevirmek isteyen ithalat lobisinin de spekülatif fiyat artışlarına sebep oldukları görüşünde.

En çok şikayet unlu mamuller ile et ürünlerinden
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, güvenilir gıda konusunda gelen talepleri karşılamak üzere Türkiye genelinde hizmete geçirdiği “Alo Gıda 174” hattına, 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında yapılan 74 bin 215 aramanın 14 bin 928'i gıda ihbar ve şikayet kapsamında kayıt altına alındı.

Kurban etini yağıyla yiyin
Geliştirdiği ''Karatay Diyeti'' ile tanınan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, vücuda doğal yolla alınan proteinin girmesi gerektiğini belirterek, "İşte kurban eti bu yüzden yağıyla yenilecek. Çünkü eti yağıyla yediğimiz zaman onun hazmı çok daha rahat olur. Eti yağıyla birlikte tüketince korkmayacağız, işte o zaman sağlığımıza kavuşacağız" dedi.

Bayramda aşırı et ve tatlı tüketimine dikkat
Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte beslenme alışkanlıklarında değişiklikler olacağını ifade eden Beslenme Uzmanı Sevhan Uygun, akraba ve dost ziyaretlerinde et ve tatlı ikramı ile bunun daha fazla artabileceğini söyledi. Diyetisyen Uygun, bilhassa 40 yaşın üzerindeki vatandaşların daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Etteki krizin sebebi sütteki istikrarsızlık
Kırmızı et üretimindeki esas artışın sığır etinden sağlandığını belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, manda eti üretiminde büyük düşüş olduğunu; koyun eti üretiminin 2013 yılındaki artışa rağmen 2011 yılı rakamının altında kaldığını, keçi etinde de 2011 yılı rakamının ancak geçilebildiğini dile getirdi.

Çok pişmiş ette alzheimer riski
ABD'nin New York kentinde bulunan bir tıp okulunda görev yapan araştırmacılar, etin çok pişirilmesi sonucu oluşan ileri glikasyon (AGE) ürünlerinin yaşlanmayı hızlandırdığını ve unutkanlığa neden olduğunu ortaya koydu.

'Et'te yüzde 100' ifadesi kullanılamayacak
Tarım Bakanlığı'nın yeni taslağı 'et ürünleri'ndeki % 100 logosunu tamamen yasaklıyor. Taslak et proteinin ürünlere katılmasının da önüne geçiyor.

Ette 17 TL yetiyor
TZD Başkanı Yetkin, üreticinin kilogramda 17-18 liralık kesim fiyatından memnun olduğunu belirterek, "Marketteki pahalılık aracılardan kaynaklanıyor" dedi

Ramazan gelirken gıdada anormal artış
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Et, bakliyat ve meyve-sebze fiyatlarındaki yükseliş, üretim veya normal piyasa koşullarıyla açıklanamayacak ölçüde.

Ucuz et için vergi düşürülsün talebi
Et üreticileri, Merkez Bankasının enflasyon raporunda vurgu yapılan kırmızı et fiyatlarında son bir yılda görülen yüzde 23’lük artışı, besilik canlı hayvan ithalatında müdahalelerin geç kalmasına ve gümrük vergisinin yüksekliğine bağladı, çözümün vergi düzenlemelerinde olduğunu savundu.

Yem sanayicisi ithal ete karşı çıkıyor
Geçen yıl kasım ayında ithal edilen besilik danaların kesiminin yaklaştığını kaydeden Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, et ithalatına karşı olduklarını söyledi.