7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

meteoroloji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Doğu'ya kar geldi
Trakya'dan sonra Erzurum ve Ardahan'a da yılın ilk karı düştü. Meteoroloji yetkilileri yağışı Karadeniz üzerinden gelen İzlanda alçak basınç sisteminin etkisine bağladı.

Sıcaklıklar Türkiye genelinde artacak
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin doğu bölgelerinde görülecek yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu ve Iğdır çevrelerinde sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yeni yağışlı hava dalgası geliyor
Türkiye, Salı gününden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. Hafta sonu ülkemizde etkili olan yağışlı sistem, salı gününden itibaren yerini yağmura bırakıyor.

Hafta sonu hava nasıl olacak?
Meteoroloji uzmanı Halit Sivuk, "Soğuk ve yağışlı hava haftanın sonuna kadar da devam edecek gibi görünüyor. Yağışsız alanları saymak daha kolay. Kıyı Ege'de ve Akdeniz Bölgesi'nin kıyısında yağış beklenmiyor.Edirne ile birlikte Çanakkale'de yağışın olmayacağını söyleyelim. Bunun dışında tüm yurtta yağış görmek mümkün." dedi.

Afrika sıcağı kavuracak
Türkiye hafta sonunda Kuzey Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgasının etkisine giriyor. Hava sıcaklıkları doğu bölgelerde mevsim normallerinin 2-5, iç ve batı bölgelerde de 5-9 derece üzerinde gerçekleşecek.

Hafta sonu yağış uyarısı
Marmara’nın kuzeydoğusu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi yağışlı geçecek.Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara’nın kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Çankırı, Yozgat, Sivas ve Ankara’nın kuzey ilçelerinde görülecek yağışların; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Bayramda Hava Güzel Olacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bayramda kuzey kesimler, özellikle Karadeniz kıyıları sağanak yağışlı, diğer bölgeler de az bulutlu ve açık geçecek.

Bu yaz sıcaklar mevsim normalleri üzerinde
Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, yaz aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5-2 derece üstünde seyredeceğini öngördüklerini belirtti.

Sıcaklık düşüyor, yağışlar yolda
Türkiye, bugünden itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine girecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre kuzey, iç ve doğu bölgelerde görülecek hava sıcaklıkları, yağışla birlikte 6-12 derece azalarak mevsim normalleri civarına ve yer yer altına düşecek.

Vatandaş yine hazırlıksız
İstanbul’da hafta sonuna kadar devam edeceği açıklanan yağmur dün yine ani bir baskınla kenti kısa bir süreliğine baştan sonra esir aldı. Bir anda çöken kara bulutların ardından gelen ani sağanak yağmur vatandaşları hazırlıksız yaşadı. Yağmur kısa sürede yolda su birikintilerine neden oldu. Araçlar ilerlemekte güçlük çekerken yağmura hazırlıksız yakalananlar da zor anlar yaşadı.

Meteoroloji İstanbul için aşırı sıcak uyarısı yaptı
İstanbul’da yüksek nem ile birleşerek hissedilen dereceyi yukarı çeken hava sıcaklığı 40 derecelere dayandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, dün 35 dereceyi bulan İstanbul’daki hava sıcaklığı hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek. Yoğun nem ise hafta boyunca hissedilen değerleri 4-5 derece yukarı çekecek.

7 Kasım'a kadar yaz sonra kış!
Türkiye'de 7 Kasım'a kadar özellikle de önümüzdeki pazartesi-çarşamba arasında hava neredeyse yazı aratmayacak. Bir çok kentte kasım ortalama sıcaklığı 15 dereceyi geçmezken,yenihaftada sıcaklıklar 25 dereceye kadar yükselecek.

Soğuk hava Perşembe günü geliyor
Tahminlere göre yaz havası Anadolu genelinde 2 gün daha devam edecek. İstanbul ve Marmara bölgesinde ise yarın akşam yağmur başlıyor, Çarşamba günü Marmara, Batı Karadeniz, İzmir, Manisa çevrelerinde kuvvetli sağanak yağmurlar olacak.

Bu yıl kış mevsimi soğuk geçecek
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bu yıl yurtta kış mevsiminin geçen yılki gibi soğuk geçeceğini bildirdi.

Hava haftaya ısınıyor
Gece saatlerinden itibaren tipi şeklinde yağan kar, bugün geceye kadar yer yer etkili olacak. Konuya ilişkin bilgi veren Hava Tahminleri Uzmanı İlker Koç, “Cumartesi akşam saatlerine kadar yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde yağış bekliyoruz. Yağışların Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa çevrelerinde etkili olmasını bekliyoruz. Pazar günü az bulutlu ve açık bir hava hakim” diye konuştu.