16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Avusturya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Avusturya mültecilerin cebindeki paraya el koyuyor
Avusturya’daki mülteciler için zor bir dönem daha başlıyor. Hükümetin imzaladığı yeni sözleşmeyle, ülkede yaşayan göçmen ve mültecilerin, iltica başvurusunda bulunur bulunmaz üzerlerindeki nakit paraya el konulacak.

Avusturya, sığınmacıların iltica hakkını elinden alıyor
Avusturya'da iltica başvurusu olumsuz sonuçlanan sığınmacılar, bazı bölgelerde kurulan "toplama merkezlerinde" yaşamlarını sürdürecek.

Avusturya'da Almanca bilmeyen mültecilere yardım kesintisi
Avusturya'da sosyal yardımdan faydalanmak isteyen mültecilere Almanca bilme şartı getiriliyor. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Bakanlar Kurulunda "asgari yardım" olarak bilinen sosyal yardımda düzenleme yapılması konusunda uzlaşı sağlandığını, konuya ilişkin yasa tasarısının haziran ayında meclis hukuk komisyonuna gönderileceğini söyledi.

Avusturya’dan Türklere hak iadesi
Avusturya’da yabancılar kanunundaki ağır şartlar içeren maddeler bundan böyle ülkede yaşayan Türkleri kapsamayacak.

Türk tırlarına şimdi de Avusturya engeli
Türkiye'nin Avrupa'ya yönelik taşımalarını engelleyen Bulgaristan ile transit sorununun çözülmesinin ardından, Ro-Ro ile (tırların denizyolu ile taşınması) ulaştıkları Trieste'den Avusturya, Almanya, Hollanda ve Fransa'ya gitmek isteyen Türk taşımacıların karşısına bu kez Ro-La (tırların demiryolu ile taşınması) dayatması çıktı.

Avusturya ile Rusya arasında doğalgaz anlaşması
Rusya ile Avusturya arasında, yıllık 32 milyar metreküp doğalgaz akışını öngören Güney Akım Boru Hattı Projesi imzalandı.

Avusturya'ya Türk davası
Avrupa Birliği Komisyonu, Türklerin oturma ve yerleşme izni almalarını zorlaştıran Avusturya'ya karşı Avrupa Adalet Divanı'nda dava açtı

Avusturya'da Müslümanlara yönelik tasarı tepki çekti
Avusturyalı Müslümanlar Girişimi, tasarının yeniden müzakere edilmesini istedi. Avusturya'da doğup büyüyen ve sonradan Müslüman olanlar tarafından kurulan "Avusturyalı Müslümanlar Girişimi", basın toplantısı düzenleyerek "İslam Kanunu" Tasarısı'na ilişkin görüşlerini açıkladı.

Üye ülkelerin iç sorunları 'AB projesini' sarsıyor
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, hükümet krizleri, aşırı sağın yükselmesi, yabancı karşıtlığı, sığınmacılar, işsizlik, ekonomik krizler gibi sorunlarla mücadele ederken, ayrılıkçı hareketler, Brexit ve güçlenen AB karşıtlığı ciddi istikrarsızlık sorunları olarak öne çıkıyor.

Avusturya’da tartışmalı 'yabancılar yasası' yürürlükte
Avusturya’da sığınmacılara yönelik sert cezalar öngören "yabancılar yasası" yürürlüğe girdi. Yasaya göre, ilk olarak sığınmacı başvurusunda bulunan kişilerin, yetkilileri yanıltmaya yönelik, kimlik bilgileri hakkında yanlış beyanda bulunmaları durumunda 5 bin avroya kadar para cezası verilebilecek.

Avusturya'da mültecilere 'sokağa çıkma yasağı' geliyor
Avusturya'da hükümet, mültecilere yönelik "sokağa çıkma yasağı ve güvenlik hapsi" gibi sert uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Avusturya sınır kontrollerini bir kez daha uzatıyor
Avusturya, düzensiz göç ve şiddet tehlikesi gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) üyesi iki komşu ülke Slovenya ve Macaristan sınırlarında süren sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacak.

Avusturya'da tartışmalı 'İslam' tasarısı kabul edildi
Avusturya hükümeti, tartışmalara neden olan "İslam Yasa Tasarısı"nı eleştiriler üzerine bazı değişiklikler yaparak kabul etti.

Avusturya'da "İslam Yasa Tasarısı" tartışılıyor
Avusturya'da koalisyon hükümetinin sunduğu "İslam Yasa Tasarısı", Meclis Anayasa Komisyonu'nda tartışmaya açıldı.

"PEGIDA"ya büyük tepki
Avusturya'da yaklaşık 7 bin kişi, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketini protesto etti. Başkent Viyana, Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) taraftarları ile kendilerini Anti-PEGIDAolarak adlandıran grupların eylemlerine sahne oldu.