16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kosova Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kosova'da tansiyon düşmüyor
Operasyon sonucu KFOR birliklerine malzeme taşıyan kamyonların sınır kapısına ulaşımının sağlandığı bildirildi. Diğer barikatlarda ise protestocu Sırpların direnişi sürüyor.

Gözetimli bağımsızlık dönemi sona erdi
Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun Kosova'daki "Gözetimli Bağımsızlığın" sona erdirilmesi toplantısı Arnavutluk'ta sevinçle karşılandı. Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, bugünü "tarihi bir gün" olarak niteledi.

Kosova ile ilk vergi anlaşması
Türkiye Cumhuriyeti ile Kosova Cumhuriyeti arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması imzalandı.

Tam bağımsız Kosova için sıra BM'de
Kosova İçişleri Bakanı Bayram Recepi, Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun ülkesindeki gözetimli bağımsızlığı sona erdirmesinin ardından "Tam bağımsız Kosova'yı BM'de de görmek istiyoruz. Kosova Cumhuriyeti artık bağımsız ve egemen bir devlettir" dedi.

Kosova, Sırbistan'a soykırım davası açmaya hazırlanıyor
Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, 1998-1999 yıllarında yaşanan savaşta işlenen suçlar nedeniyle Sırbistan'a karşı soykırım davası açmaya hazırlandıklarını ifade etti.

Kosova'da yeni cami inşası bekleniyor
Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) tarafından 2012 yılında temelleri atılan ancak o tarihten sonra hiçbir gelişme kaydedilmeyen Priştine Merkez Camisi inşası önündeki tüm engellerin kaldırılması bekleniyor.

Kosova’ya vize serbestisi
Avrupa Parlamentosu (AP), Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleriyle ilgili karara onay verdi.

Kosova, ekonomik kalkınma için Türk yatırımcı bekliyor
Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova, ekonomik kalkınma için Türk işadamlarının yatırımlarını bekliyor. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliklerinin son dönemde oldukça arttığını söyledi.

Kosova ordu kurmak için harekete geçti
Kosova'da meclis, 5 bin kişilik ulusal bir ordu kurulması için ilk adımı attı. Kosova Güvenlik Gücünün orduya dönüştürülmesini de içeren üç tasarı parlamentodan onay aldı.

Kosovadaki yerel seçimler
Kosova’da 3 Kasım’da yapılan yerel seçimlerin ilk turunun ardından halk seçimlerin ikinci turu için sandık başına gitti. Yaklaşık 1,4 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Kosova’da vatandaşlar ülke genelindeki 25 belediyede açılan toplam 1816 sandıkta oy kullanarak, belediye başkanlarını seçecek.

Kosova'dan Türklere yatırım çağrısı
Kosova Cumhuriyetinin İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina, Kosova'nın Türkiye için cazip bir ülke olduğunu belirterek, "Türk iş adamlarını ülkeme davet ediyorum. Kosova'yı mutlaka görmelisiniz" dedi.

Kosova'da erken genel seçim kararı
Kosova Meclisi'nde yapılan oylamayla erken genel seçime gidilmesi kararlaştırıldı. Erken seçim kararı alınmasına dair önergeyi görüşmek üzere toplanan Kosova Meclisi'nde yapılan oylamada, 111 milletvekilinden 90'ı "Evet", 4'ü "Hayır" oyu kullanırken, 3 milletvekili çekimser kaldı.

Kosova yarın seçime gidiyor
Kosova'da 7 Mayıs'ta meclisin lağvedilmesinin ardından, yarın ülkede erken seçim yapılacak. Toplam 1 milyon 782 bin 454 seçmenin oy kullanacağı seçimlerde, 5'i Sırp, 6'sı Boşnak ve 2'si Türk olmak üzere toplam 30 siyasi hareket ve bin 235 aday yarışacak

Kosova yarın seçime gidiyor
Kosova'da 7 Mayıs'ta meclisin lağvedilmesinin ardından, yarın ülkede erken seçim yapılacak. Toplam 1 milyon 782 bin 454 seçmenin oy kullanacağı seçimlerde, 5'i Sırp, 6'sı Boşnak ve 2'si Türk olmak üzere toplam 30 siyasi hareket ve bin 235 aday yarışacak

Kosova'nın en büyük camisi açıldı
Kosova'da tamamlanan 4 bin kişilik cami törenle hizmete açıldı