8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

3 aylar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
3 Aylar mevsimi ve Regaip Kandili üzerine
Büyük âlim ve mutasavvıf Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin mübarek üç aylar ve Regaib Kandili üzerine kaleme aldıkları makale ve sohbetlerinden derlediğimiz bölümleri istifadenize sunuyoruz: "Aziz kardeşlerim bu güzel fırsatları iyi değerlendirsinler; gündelik olağan alışkanlıklarından sıyrılsınlar, tevbelerini yenilesinler, Allah'ın razı olduğu yola girsinler..."

Bugün Regaip Kandili
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, üç aylar ve Regaip Kandili'yle ilgili bir mesaj yayımladı. Prof. Görmez, "Regaip Kandili, her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk'ın rızasına uygun hale getirme çabasıdır" ifadelerini kullandı.

Üç aylar’da daha çok gayret lazım
Mübarek Üç Aylar geldi, mânevî mevsim-i bahar erdi, kalk, davran, gayrete gel, harekete geç, hizmete koş, safımızda yerini al, cephenin bir köşesini de sen savun! Halka faydan dokunsun, hayra iştirakin, hak yola hizmetin olsun! Malınla, canınla, her türlü imkân ve müktesebatınla, İslâm ve müslümanlar için var gücünle çalış ki felah bulasın, iki cihan saadetine eresin!

3 Aylar ve Regaip Kandili üzerine
Büyük alim ve mutasavvıf Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin mübarek üç aylar ve Regaib Kandili üzerine kaleme aldıkları makale ve sohbetlerinden derlediğimiz bölümleri istifadenize sunuyoruz... Üç aylar geldi, mevsim-i hayr ü bereket, zaman-ı rahmet ü mağfiret, sebeb-i duhûl-i cennet... ama, ne mutlu gaflet etmeyip, kadr ü kıymetini bilip gereğince istifade ve istifâza edebilenlere!

Üç ayları nasıl idrak etmeliyiz?
Mübarek üç aylara kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Rabbimizin her yıl bize hediye ettiği bu zaman dilimine çok şükür ki bu yılda ermiş bulunduk. Bu güzel kâinatta yaz kışı, kış ise yazı öğretir. Mevsimler, yaşam serüvenimizde zamanı gösterirken aynı zamanda bizlerin hem gönül hem beden ikliminde bir mana oluştururlar.