10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tarımsal verim Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tarımda alan küçüldü verim arttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son 15-20 yılda tarımda alanın küçüldüğünü, buna karşın birim alan veriminin arttığını belirtti.

Tarıma akıllı sistem
Dünya Gıda Örgütü, küresel ısınma seviyesinin 2 derecenin altında seyretmesi gerektiğini belirtirken, aksi halde 2030’da 122 milyon insanın açlıkla yüz yüze geleceği uyarısı yapıyor. Bir yandan açlık konuşulurken, diğer yandan israf da gündemden düşmüyor.

Tarımda düşüş beklentisi
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2012 yılı bitkisel üretim 2. tahmini verilerine göre, bu yıl tahıl ürünleri üretim miktarının, geçen yıla oranla yüzde 5.2 oranında azalarak yaklaşık 33.4 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Tarım parsellerinde bilişim dönemi
''Tarım Parselleri Verim Modeli'' ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Küsek, 2011 yılında Bakanlığın yeniden yapılandırıldığını belirterek, gıda, yetiştiricilik ve tarımsal altyapı konusunda genel müdürlüklerin oluşturulduğunu hatırlattı.

'Tarımdaki verim yüzde 60 artırılmasa dünya gıda savaşı çıkar'
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "Tarımdaki verimi önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 60 artıramazsak dünya insanlığı, gıda savaşlarıyla karşı karşıya kalacaktır." dedi. Çelik, "Hangi çağda yaşarsak yaşayalım tarımdan vazgeçemeyiz. Aksine nüfus artışı devam ettikçe, iklim koşulları değiştikçe tarımın daha çok önem kazanmaktadır." diye konuştu.