7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Libya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Libya'dan 'geri dönün' çağrısı
Son dönemde yaşanan belirsizlik nedeniyle Türk müteahhitlik sektörünün gündeminde olan Libya’dan Türk firmalarına “Gelin işinizin başına geçin” çağrısı geldi.

Libya, Türk müteahhitlere ödeme yapacak
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya’da iş yapan Türk müteahhitlerinin hakedişlerinin ödenmesi için Libya Başbakanı’nın talimat verdiğini söyledi.

Akdeniz'de göçmenleri taşıyan bot alabora oldu
Akdeniz'in Libya açıklarında bir göçmen botunun alabora olması sonucu 147 göçmenin kaybolduğu bildirildi.

Libya hakedişlerin yarısını ödemeye hazır
Libya Başbakanı Ali Zeydan, hükümetin bir karar aldığını, hak edişlerin yüzde 50'sini hemen ödemeye hazır olduklarını kaydetti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ile Libya arasında 2012 yılını 3,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile kapattıklarını belirterek, bu rakamı 2013'te 5 milyar dolara, önümüzdeki bir kaç yıl içinde de 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Petrolü bedavaydı şimdi suya muhtaçlar
Fransa ve ABD’nin başını çektiği NATO müdahalesi sonucu öldürülen Kaddafi sonrası Libya’da istikrarsızlık ve aşiretler arası güç mücadelesi sürüyor. Bundan en çok zarar gören de Libyalılar. Kaddafi döneminde bolluk içinde yaşayan halk şimdi dış yardımlara muhtaç durumda.

Akdeniz’de mülteci trajedisi: 130 ölü
Libya’dan yola çıkan bir mülteci teknesi İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında alev alıp battı. Teknedeki en az 130 kişi öldü. Ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu belirtildi. İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında batan mülteci teknesinde en az 130 kişi hayatını kaybetti.

İnsanlık karaya vurdu
Afrikalı göçmenleri taşıyan teknenin Libya'da batması sonucu ölenlerin sayısı 200'ü aştı.

Libya, Türk şirketleri ülkeden çıkarıyor
Libya'daki Tobruk hükümetinin, "Türk şirketlerini ülkeden çıkarma" kararından sonra, Türk müteahhitlerin 4.5 milyar dolar tutan alacaklarının tahsili zora girdi. Şantiyelerde bulunan 7 milyar dolarlık iş makinesi ve araç parkı da çöl ikliminde çürümeye terkedildi.

41 göçmen daha kayıp
Akdeniz'de yaşanan göçmen dramlarına bir yenisi daha eklendi. Sicilya Kanalı'nı geçmeye çalışan ve 45 göçmeni taşıyan filika alabora oldu. Filikada kurtulan 4 göçmen, 41 göçmenin denizde kaybolduğunu bildirdi.

Libya'da 36 bin göçmen çocuk için acil yardım çağrısı
Libya'da yaklaşık 400 bin göçmen arasında bulunan 36 bin çocuğun acil yardıma ihtiyacı olduğunu duyuruldu.

Libya açıklarında 120 göçmen kurtarıldı
Libya Deniz Kuvvetleri Liman Sahil Koruma Şefi el-Hadi Muhammed Sabrata, kurtarma ekibi tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 120 Afrikalı göçmenin kurtarıldığını söyledi.

Libya açıklarında 119 göçmen kurtarıldı
Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı Deniz Kuvvetleri, ülkenin batı sahili açıklarında 119 göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

Libya bu defa 600 göçmeni engelledi
Akdeniz’de yaşanan göçmen facialarının ardından insan kaçakçılığının çıkış noktalarından Libya, AB’nin baskısıyla mültecilerin gemi ve teknelere binmesini engellemeye başladı

Tunus, Libya ve Cezayir sınırlarında serbest ticaret bölgesi kuruyor
Tunus, ekonomik kriz ve terörle mücadele için Libya ve Cezayir sınırlarında serbest ticaret bölgeleri kuracak.

Tunus-Libya uçak seferleri yeniden başladı
Geçen yaz güvenlik gerekçesiyle çift taraflı durdurulan Tunus-Libya uçak seferlerinin yaklaşık bir yıl aradan sonra yeniden başladığı bildirildi.