23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sürgün Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sürgündeki 800 bin Kazak ülkesine döndü
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in "Yurda dönüş" yasası ile son 20 yılda 800 bin Kazak vatandaşın ülkesine döndüğü açıklandı.

Ahıskalı Türkler 68 yıldır sürgünde
Ahıska Türkleri, 1944 yılında Stalin tarafından iki saat içinde tren vagonlarına doldurularak, gidecekleri yere kadar aşağı dahi inmemek koşulu ile kapalı tren vagonlarında Orta Asya'ya sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi.

70 yıllık sürgün!
SSCB’nin dağılmasıyla Ukrayna’ya bağlı Kırım Tatar Özerk Cumhuriyeti’ne kavuşan Kırım Tatarları, Sovyet dönemindeki sürgün yıllarını unutmaya çalışırken Yeşil Ada’ya yapılan askeri müdahaleyle tekrar Rusya’nın işgaliyle karşı karşıya.

Büyük Sürgün 70 yaşında, çile bitmedi
Kırım'da yarın 240 bin Tatar'ın topraklarından sürgün edilişinin 70'inci yıldönümü anılacak. Ancak Rusya'nın ilhak ettiği yarımadada Tatarlar geleneksel Büyük Sürgün anmalarında yasaklarla karşı karşıya

Öz yurdunda garip Kırım Tatarları
Kırım’ın yerli halkı Tatar Türkleri, tarihlerindeki en acı olaylardan 18 Mayıs 1944’teki sürgünün 70. yılını yaşıyor

Ahıska Türkleri sürgününün 70. yılı
Rusya'nın başkenti Moskova'da 14 Kasım 1944 Ahıska Türkleri sürgününün 70. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi. Saharov Kültür Evin'de düzenlenen programa, Uluslararası Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti üyeleri, bazı sivil toplum ve insan hakları dernekleri temsilcilerinin yanı sıra Moskova'da yaşayan Ahıska Türkleri katıldı.

Bitmeyen bir sürgün hikayesi: Ahıska Türkleri
Bugün bir halkın tarif edilmez acılara gark edildiği, yerinden yurdundan sürüldüğü, açlıkla-yoklukla-ölümle imtihanının yıl dönümü. 86 bin Türk ve Müslümandan 40 bini Kazakistan'a, 30 bini Kırgızistan'a, 16 bini ise Özbekistan'a göç ettirildi.

Ahıska sürgününün 70. yılında hüzün aynı
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkanı Ziyatdin Kasanov, Ahıskalı Türklerin dönüş sorununu çözmek için Gürcistanın elinde tüm imkânların bulunduğunu belirterek, Biz milletimizin her zaman şartsız, sorgusuz ve sualsiz vatana dönüş konusunda hakkı olsun istiyoruz dedi.

Kırım Tatarlarının 71. sürgün yılı
Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatar Türkleri bundan tam 71 yıl önce, 18 Mayıs 1944’te başlayan yolculukta ve sonrasında büyük trajediler yaşadı. Yaklaşık 430 bin Kırım Tatar Türkü, gece vakti bilmedikleri bir yolculuğa çıkarıldılar; sürgüne…

Kırım Tatarları sürgünü andı
Kırım Müftülüğü, Kırım Tatarlarının 1944 yılında sürgün edilmesini anmak için tören düzenledi. Geçtiğimiz pazar günü üç bin Kırım Tatarı, Kırım'ın Çatırdağ bölgesindeki yürüyüşe katıldı.