7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

klima Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Araçta önce camlar, sonra klima açılmalı
Güneşte kalmış ve içi çok ısınmış araçlarda, camları açıp, içerideki sıcaklıkla dışarıdaki sıcaklık eşitlenmeden klima çalıştırılmaması gerektiği belirtildi.

Klimalar iş yeri hastalıklarını tetikliyor
Prof. Dr. Halil Koyuncu, klimaların iş yeri hastalıklarını tetiklediğini belirterek, ''Genel çalışma alanlarının ortam sıcaklık dereceleri ile vücut sıcaklığı arasındaki ısı farkı 10 dereceyi aşmamalıdır.

Klimadan kaynaklanan enfeksiyonlara dikkat
Prof. Dr. Arzu Mirici, klimaların, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulundu. Mirici, klimadan kaynaklanan hastalıkların, enfeksiyon ve alerjik olmak üzere ikiye ayrıldığını söyledi.

Klimadaki bakteri tehlikesine dikkat!
Yaz aylarında serinlemek için kullanılan klimalar, lejyoner hastalığına yol açan bakterinin ortama girmesini sağlayarak kas, karın ve baş ağrısı, ateş, kuru öksürük, ishal, kusma, bulantı ve hatta komaya yol açabiliyor.

Araç klimaları yüz felci yapıyor
Artan sıcak havalarla birlikte yüze doğru aşırı soğuk çalışan araç klimaları yüz felcine sebep olabilir.

Asansör yerine merdiven, klima yerine pencere
Gün ışığından mahrum, tüm gün elektrikle aydınlatılan plazalar, otomatize fabrikalar, sık yapılan uçak ve metro yolculukları, aşırı telefon ve bilgisayar kullanımı çalışanların sağlığı ve verimliliğini olumsuz etkiliyor.

Aşırı sıcak hava komaya sokabilir
Türkiye’de son 1 haftadır etkili olan kavurucu sıcaklar günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Aşırı nemle birlikte sıcaklıkların 32 derecenin üzerine çıkmasıyla “sıcak sendromları” görülmeye başlanıyor.

Klima yanlış kullanıldığında hasta ediyor!
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Tuğba Altuner Kalli sıcakların artmasından dolayı kullanılan klimaların yanlış kullanıldığında hastalıklara davetiye çıkarttığını belirtti.