10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

BM Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İngiltere çekimser kalacak
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Filistin’in Birleşmiş Milletler’e tam üyeliğine ilişkin yapılacak oylamada çekimser kalacağını açıkladı.Hague, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasını Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki son gelişmelere ilişkin bilgilendirdi.

AP'dan ilginç Maraş teklifi
Avrupa Parlamentosu'ndan Mağusa limanı konusunda ilginç bir teklif geldi. AP'nin Türkiye'ye ilişkin yıllık rapor taslağında, "Avrupa Birliği'nin gümrük denetimi altında Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticaret için Mağusa Limanı'nın açılması karşılığında Maraş'ın Birleşmiş Milletler'e verilmesinin" önerildiği belirtildi.

Kuraklık bitti açlık sürüyor
Birleşmiş Milletler, Somali'de temmuz ayında ilan ettiği kuraklığın son bulduğunu açıkladı. BM, "Ancak durumun hassas olduğu ülkede hâlâ 2.3 milyon insan gıda krizi yaşıyor" dedi

Kalkınırken çevre ihmal edilmesin...
Brezilya'nın Rio de Jenerio kentinde yapılan Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, sivil toplum örgütlerince düzenlenen Halklar Zirvesi ile renklendi.

Filistinliler öz yurdunda mülteci
Filistinli mülteciler için kurulan BM Yardım ve Kurtarma Ajansı (UNRWA), Filistin'de mülteci olarak yaşayan toplam Filistinlilerin sayısının, Filistin nüfusunun yüzde 44'ünü oluşturduğunu bildirdi.

Eroğlu'ndan BM'ye çağrı
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının kararlı ve yapıcı tutumuna rağmen Kıbrıs konusunda gelinen noktanın "hayal kırıklığı" olduğunu ifade ederek, Birleşmiş Milletler'e (BM), Rum tarafının müzakerelerde gösterdiği tutum ile ilgili tespitleri, uluslararası kamuoyu nezdinde de yapmasını isteyerek, "Müzakerelerin niçin, nerede tıkandığını açık yüreklilikle ve dürüstçe açıklayınız" dedi.

BM'den Gazze'de yaşam açıklaması
İsrail ablukası altında bulunan Gazze'nin 8 yıl sonra yaşanamaz bir kent haline geleceği belirtildi. BM tarafından hazırlanan raporda, su, elektrik ve sağlık gibi temel hizmet standartlarının iyileştirilmemesi halinde Gazze'nin 2020'ye kadar yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağını kaydedildi.

İran'da BM eleştirisi
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün Tahran'da düzenlenen Bağlantısızlar Grubu toplantısında Birleşmiş Milletler'i eleştirdi.

Afganistan'da 5 çocuktan biri yetersiz besleniyor
BM Çocuklara Yardım Fonu, Afganistan'da 5 çocuktan birinin yetersiz beslendiğini açıkladı. Ülkeye yaptığı on milyarlarca dolar yardıma rağmen yetersiz beslenme konusunda az gelişme kaydedilebildi

Gözlemci devlet statüsü, 'Bağımsız Filistin' demek
Mahmud Abbas, Filistin'in BM'de üye olmayan devlet statüsü kazanmasının, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü işgali sona erdirip başkenti Doğu Kudüs olan ''Bağımsız Filistin Devleti''nin kurulması anlamına geleceğini söyledi.

Myanmar Müslümanlarının hakları korunmuyor
Mısır Dışişleri Bakanlığı, Myanmar Hükümeti'ne bölgede yaşanan şiddeti bir an önce durdurma çağrısında bulundu. Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Arakan'ın güneyinde bulunan farklı Müslüman azınlıklar ve ırklara yönelik şiddet kınanarak, Myanmar Hükümeti'nden şiddetin durması için gerekli adımların atılması istendi.

Filistin BM'ye başvuracak
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin'in, İsrail ile barış sürecini kurtarmak için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na başvurmaya karar verdiğini söyledi.

Filistin, 'statü' için destek istedi
Filistin, 193 BM üyesi devletten, statüsünün "gözlemciden", "üye olmayan gözlemci devlete" yükselmesi için destek istedi. Filistin Gözlemci Misyonu, 193 üye ülkenin temsilcisine karar tasarıyla birlikte gönderdiği bildiride, Filistin'in statüsünün yükselmesi için yakın bir zamanda yapılacak başvuruda kendilerini desteklemelerini talep etti.

Abbas, talebini 29 Kasım'da sunacak
Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Filistin'in BM'ye ''üye olmayan devlet'' talebini 29 Kasım'da sunacaklarını bildirdi. Kahire'deki Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Abbas, yaptığı konuşmada, Arap Birliği ile Filistin'in BM'ye ''üye olmayan gözlemci devlet'' talebini sunmak için Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Günü olan 29 Kasım tarihini belirlediklerini ifade etti.

Myanmar için daha fazla yardım çağrısı
BM, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki şiddet yüzünden yerlerinden olan 110 binden fazla kişiye acil insani yardımda bulunmak için milyonlarca dolar daha gerektiğini bildirdi.