6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Serbest Ticaret Anlaşması Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Güney Kore ile anlaşma
Türkiye ile Güney Kore arasında 1 Ağustos'ta imzalanacak olan anlaşma, Türkiye'nin Uzak Doğu ile ilk Serbest Ticaret Anlaşması olacak.

İngiltere’ye giderayak serbest ticaret şoku
Birleşik Krallık, 44 yıldır üyesi olduğu Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini dün resmen başlattı. Bildirimle birlikte 2 yıl sürmesi öngörülen Brexit süreci resmen başlarken AB'nin İngiltere planı da sızdı.

AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşmasında Son Durum
AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşması kapsamındaki son gelişmelerde, AB'nin devlet kontrolündeki altyapı hizmetlerini koruyabilmek için altyapı sektörünü anlaşmanın dışında tutmak istediği belirtiliyor.

Çağlayan: Gümrük Birliği'nden çıkabiliriz
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük Birliği anlaşmasıyla 1995'ten bu yana Türkiye'nin ciddi bir haksız rekabet ortamında bırakıldığını belirterek, durumun böyle devam etmesi halinde konuyu masaya yatıracaklarını dile getirdi.

Meksika ile STA için somut adım atıldı
Türkiye ile Meksika, serbest ticaret anlaşması (STA) imzalamak üzere müzakerelere başlama kararı alındı. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto’nun Türkiye ziyareti sırasında Çankaya Köşkü’nde yapılan törende, konuya ilişkin olarak iki ülke arasında “serbest ticaret anlaşması müzakerelerine ilişkin çerçeve belgesi” imzalandı.

‘Rusya pazar kaybını İran telafi edebilir’
Pakistan'da resmi temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile yaşanan krizin, Türkiye ekonomisi üzerinde etkisi bulunduğunu, ancak bu etkinin söylendiği kadar fazla olmadığını kaydetti.

Türkiye-Rusya serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladı
Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti serbestleştirmeye yönelik görüşmeler yaklaşık 10 ay aradan sonra tekrar başladı.

Türkiye-Malezya ticareti artışa geçti
Bu yıl 85’inci İzmir Fuarı’nın (İEF) partner ülkesi olan Malezya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2014 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla (STA) artışa geçti.

Körfez ülkeleriyle 380 milyonluk iş anlaşması
Türkiye-Körfez İş ve Yatırım Forumu, Türk işadamlarının Körfez ülkeleri işadamları ile 380 milyon dolarlık iş anlaşması yapmasına zemin hazırladı.

İngiltere’nin ticarette yeni partneri Türkiye
Türkiye, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılan İngiltere’yi takibe aldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB ve Gümrük Birliği’nden ayrıldığı gün İngiltere ile serbest ticaret anlaşmasının (STA) hayata geçeceğini bildirdi.

Katar’dan Türk işadamlarına yatırım daveti
2022 Dünya Kupası için 140 milyar dolarlık yatırım yapacak olan Katar’da, Türk firmalarına her türlü yatırım ve işbirliği kolaylığı sağlanacak.

Afrika ülkelerinden serbest ticaret ortaklığı
Afrika ülkeleri, kıtadaki ülkelerin kendi arasında serbest ticaret yapmasına imkan verecek Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşmasında uzlaşıya vardı. Tarihi olarak nitelendirilen anlaşmaya, çok sayıda ülke lideri imza attı.