15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sigara bırakma Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ramazan'da sigarayı bırakabilirsiniz
Dr. Ahmet Öksüzkaya, Ramazan ayı nedeniyle tiryakilerin normal zamana göre az içtiği sigarayı, Ramazan sonrasında rahatlıkla bırakabileceklerini belirtti.

Kapalı mekanlarda sigaraya GPS’li takip
Sağlık Bakanlığı araştırmasına göre sağlık çalışanları ve özellikle doktorların sigara alışkanlığı azaldı.Evlerde en fazla sigara içilen yerler olarak balkonlar ve mutfaklar öne çıkarken, sigarayı bırakma hattına da 4 milyon başvuru geldi.

Sigara kullanımı azalırsa kanser de azalır
Sigara kullanımı önümüzdeki 10-20 yılda silinirse, neredeyse hiç akciğer kanseri vakası görülmeyeceği belirtildi. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, sigarasız bir toplum, sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı ile kanserlerin yüzde 50’sinin yok olacağını söyledi.

Bakanlık'tan sigara bıraktırma ilacı uyarısı
Sağlık Bakanlığı, bakanlığın adını kullanarak, sigara bırakmak isteyenlere ilaç ve bitkisel ürün satmaya çalışanlara karşı mücadele başlattı.

Sigara paketlerine sesli mesaj
Sigarayı bırakmak için yapılan son girişim paketlerin üzerine konuşan uyarılar yerleştirmek. İskoçyalı uzmanlar sigaranın sağlık riskini anlatmak için konuşan paket uyarısı geliştirdi.

Ramazan Sigarayı bırakmak için de bir fırsat !
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan, ramazanın sigara bırakmak isteyenler için büyük fırsat olduğunu belirterek, "Kişi 17 saat boyunca sigara ile ilişkisini kesebiliyorsa geriye kalan bölümde gereken tek şey iradesini sürdürerek sigara içmesini önleyebilecek bazı besin takviyeleri yapmasıdır" dedi.

7 yılda 26 milyon kişi sigarayı bırakmak için başvurdu
Sağlık Bakanlığı’nın sigarayı bırakmak isteyenlere 7 gün 24 saat hizmet veren “ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı”, kurulduğu 2010’dan bu yana 26 milyonu aştı.