11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

çöp geri dönüşüm Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Belediyeler çöpü altına dönüştürecek
Kentlerden kaynaklanan sera gazı salımlarının kaynağı olan atık sektörü, kentlerin düşük karbonlu geleceğe adım atması için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Yerel yönetimler geliştirecekleri entegre çözümler ile atıkları dönüştürerek atık kaynaklı salımların büyük ölçüde azalmasına olanak sağlayabiliyor.

Türkiye günde kişi başı 1.77 kilo çöp üretiyor
ABD’de yayımlanan The Atlantic dergisi Dünya üzerinde oluşan çöpün nereye gittiğini ve hangi ülkenin ne kadar çöp ürettiğini araştırdı.

17 bin 500 ton pet şişe geri dönüştürüldü
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, geri dönüşüm ekonomisinin her geçen gün katlanarak büyüdüğünü söyledi.

'Her yıl 1.5 milyar liralık atık dönüştürülemeden çöpe gidiyor'
Geri Kazanım Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Engin, Türkiye’de yıllık 1.5 milyar liralık geri kazanılabilir atığın çöpe gittiğini belirterek, bunun ekonomiye kazandırılması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Çöp'ün üzerine 78 tesis kurdular
Çöpten elektrik üretiminde önemli gelişmeler var. Şu anda toplam kurulu gücü 80 MW'ı bulan 22 proje faaliyette. Bunlar 2003 yılından bu yana lisans alarak üretime başlamış projeler. Ayrıca başvurusu devam eden 4 MW'lık bir proje, uygun bulunan 1 MW'lık bir başka proje, 10 tane de lisans almış proje var. Yeni projelerle kurulması düşünülen kapasite 123 MW. Bunlar üretime geçtiğinde çöpten toplamda 203 MW elektrik üretimi gerçekleşmiş olacak.