6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ABD Merkez Bankası Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Fed ayda 40 milyar $ basacak
ABD Merkez Bankası (Fed) üçüncü parasal genişlemenin ilk adımını mortgage ile attı. İki gün süren Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından ayda 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alacağını açıkladı.

1 trilyon dolarlık yeni piyasa
ABD Merkez Bankası ’nın ( FED ), toplam tutarı 1 trilyon doları aşacak yeni bir tahvil alım kararı vermesi, piyasalarda adeta bayram havası estirdi. Altın ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatları ile borsalarda sert yükseliş yaşanırken, euro değer kazandı.

Fiyat arttı, ayar düştü
Son günlerde fiyatı hızla yükselen ve ABD Merkez Bankası'nın parasal genişleme kararıyla da "tavan" yapan altın fiyatları vatandaşı düşük ayarlı altın almaya yöneltti.

Kırılgan 8’linin en kırılganıyız !
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltmaya başlamasının ardından gelişmekte olan ekonomiler birden bire “Kırılgan 5’li” olarak zikredilmeye başlanırken, Şili, Macaristan ve Polonya’nın da bu gruba eklenmesiyle “Kırılgan 8’li” gündeme oturdu.

2014'ü bu üçlü şekillendirecek
New York, Tahran ve Pekin... Bu üçlü 2014'te hem Türkiye hem de dünya ekonomisinin seyrini belirleyecek. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımını azatma kararı başta gelişmekte olan ülkeleri olmak üzere tüm dünyada ucuz sermayeyi azaltıp finansmanı etkileyecek.

Dolar 7 hafta sonra 2.90 TL'nin altına indi
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayı toplantı tutanaklarının ardından, faiz artırımının öteleneceği beklentisi piyasalardaki iyimser havayı güçlendirdi.

3.8 trilyon dolarlık kayıp
2015'i ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı, küresel ekonomiye ilişkin kaygılar ve sonu gelmeyen jeopolitik risklerin gölgesinde geçiren piyasalar, 2016'ya da Çin tedirginliği ile başladı.