5 Ramazan 1444 | 27 Mart 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hindistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tehlikeli ilaç deneylerinde 1730 kişi öldü
Independent gazetesinin haberine göre yoksul ve kalabalık nüfusu, yasal düzenlemelerin gevşekliği gibi nedenlerle Hindistan son beş yılda Batılı ilaç devlerinin araştırma maliyetlerinin düşürmesini sağlayan bir tür sömürge haline geldi.

Türkiye pirinçte Hindistan ve Çin'i geçti
Türkiye'nin pirinç üretimi artışında son 10 yıl içinde, başlıca çeltik üreticileri Çin, Hindistan gibi ülkeleri geride bırakarak oransal olarak en fazla pirinç üretimi gerçekleştiren ülke olduğu bildirildi.

Hindistan'da Müslümanlar endişeli
Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde yerli kabilelerin Müslümanlara saldırıları devam ediyor. Öldürülen Müslümanların sayısı resmi rakamlara göre 32 oldu

Sigorta parası için kadınları kullandılar
Sigorta parası için 7 bin kadının rahminin alındığı ileri sürüldü. Hindistan’da özel hastanelerin akıllara durgunluk veren bir yolsuzluğa imza attığı iddia edildi.

Tren vagonunda yangın: 32 ölü
Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'den kalkan ve ülkenin güneyindeki Chenna kentine giden bir yolcu treninde elektrik tesisatının ana hat kablolarının kısa devre yapması nedeniyle yangın çıktı.

Hindistan'dan Assam'daki olaylara inceleme
Hindistan Müslümanları Danışma Kurulu, ülkenin Assam eyaletine, şiddete maruz kalan Müslümanların durumlarını incelemek üzere heyet göndereceğini duyurdu.

620 milyon kişi karanlıkta kaldı
Hindistan tarihin en büyük enerji kesintilerinden birini yaşıyor. 1.2 milyar nüfusluk ülkenin yarısı elektriksiz kalırken başkent Yeni Delhi’de metro ve tren seferleri durdu.

Keşmirli liderlerden Hindistan'a uyarı
Keşmirli Müslüman liderler Hint hükümetini Keşmir üzerindeki baskıları azaltmaları konusunda uyardı. İşgal altındaki Keşmir'de Hürriyet Konferansı Partileri lideri Mirvaiz Ömer Faruk, Hindistan hükümetini Müslüman liderlerin bayram ve cuma namazlarına katılmasını engellediği için uyardı.

Hindistan'da halk yolsuzluğa karşı ayaklandı
Hindistan'da kömür sahalarının ihaleye açılmadan satıldığına ilişkin ortaya çıkan yeni yolsuzluk skandalını protesto etmek isteyen yüzlerce göstericinin, başkent Yeni Delhi'de iktidar ve muhalefet partisi liderlerinin evlerine doğru başlattıkları yürüyüş polis tarafından engellendi.

Hindistan’da milyonlar grevde
Hindistan’da hükümetin geçen hafta açıkladığı ekonomik reformlara karşı geniş çaplı gösteriler düzenleniyor. Söz konusu reformlar çerçevesinde perakende piyasasının küresel boyutta faaliyet gösteren süpermarket zincirlerine açılması da öngörülüyor.

1.5 milyon kişi evinden oldu
Hindistan'da Muson yağmurları sele yol açtı. Sel ve toprak kaymaları sebebiyle 1.5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı, ölenlerin sayısı 33'e ulaştı. Hindistan'da Muson yağmurları faciaya dönüştü.

Hindistan ve Pakistan haziranda ŞİÖ'ye tam üye
Hindistan ve Pakistan’ın Astana'da Haziran ayında yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)'nün tam üyesi olacağı bildirildi.

Hindistan ve Pakistan Şanghay'a tam üye oldu
Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) devlet başkanları zirvesinde Pakistan ve Hindistan'ın örgüte tam üyeliği onaylandı.

Hindistan 2030’da sadece elektrikli otomobil satacak
Hindistan hükümetinin yeni planları kapsamında, 2030 yılından itibaren Hindistan’da satılan her bir otomobil elektrikli olacak. Hindistan hükümetinin bu kararı çevrecileri mutlu ederken, petrol endüstrisinde hayal kırıklığına sebep oldu.

Hindistan'da altına cari açık ayarı
Hindistan, dünyanın en büyük ikinci altın ithalatçısı. Yakın bir gelecekte Çin'i eçebileceği beklentisi hakim. Fakat yüklü atın ithalatı cari açığının çok hızlı büyümesine neden oluyor.