15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

atık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Deniz hurdacı dükkânı gibi
Üsküdar'da yapılan deniz temizliğinde klozetten bebek arabasına bir çok çöp çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü'ne bağlı 10 dalgıç, dün Üsküdar iskelesinde deniz temizliği yaptı. Dalgıçlar, topladıkları çöpleri denizin dibine indirilen demir bir kafesin içine doldurdu.

Maliye'den atıkların geri kazanılmasına teşvik
Bitkisel atık yağların geri kazanımı vergisel yönden teşvik edilecek. Yağlardan üretilen oto biodizel motorine karıştırılırsa ÖTV’nin % 2’si iade edilecek.

Okyanuslarda 270 bin ton plastik atık var
Uluslararası düzeyde yapılan bir araştırma dünyadaki okyanuslarda 270 bin tona yakın plastik atık bulunduğunu gösterdi.

Atıklardan ekonomiye 2.5 milyar lira
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, geçen yıl atık yönetimi faaliyetleri kapsamında ekonomiye 2.5 milyar lira katkı sağlandığını bildirdi.

Denizler için entegre atık yönetim sistemi
Okyanus ve dünya denizlerindeki kirlilik her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalar bu tehlikenin ilerleyen yıllarda daha büyük boyutlara ulaşabileceğini gözler önüne seriyor.

122 bin olimpik havuzu dolduracak kadar atık
Türkiye’de 2014 yılında 762,2 milyon ton atık ortaya çıktı. Bu miktar yaklaşık 122 bin adet olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetiyor. Bu havuzlar uç uca eklendiğinde Edirne’den Kars’a tüm yurt iki kez döşenebilir.

75 bin ton tıbbi atık toplandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin “Sağlık Kuruluşları Atık İstatistikleri”ni yayımladı. Buna göre, araştırma kapsamında 2014 sonu itibarıyla faaliyette olan bin 498 sağlık kuruluşuna anket uygulandı.