29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ortadoğu Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ortadoğu dış seyahat pazarı 20 milyar dolara ulaşacak
Özellikle Körfez İşbirliği Konseyi üye ülkelerdeki artan nüfus ve gelir neticesinde Ortadoğu ülkelerinden dışarıya yapılan seyahat pazarının değerinin 2030 yılına kadar 20 milyar dolara ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Tokat'tan Ortadoğu'ya domates ihracatı
Tokat'tan Rusya ve Ortadoğu ülkelerine yıllık yaklaşık 200 bin ton domates ihracatı yapılıyor. Tokat merkeze bağlı Güryıldız Belediye Başkanı Hüseyin Uçar, yaptığı açıklamada, beldelerinde çok geniş bir alanda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Lieberman'dan Abbas'ı gönderme çabası
Dışişleri Bakanı Avidgor Lieberman'ın Ortadoğu Dörtlüsü'ne mektup yazarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yerine başka birinin getirilmesini istediği ortaya çıktı.

Ortadoğu'da demiryollarına büyük yatırım
Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ulaşım sektöründeki projelerin artması nedeniyle önümüzdeki üç yıl içerisinde farklı demiryolu projelerine 250 milyar doların üzerinde bir kaynak aktarılacağı bildirildi.

İran'ın kriz reçetesi doğru haber
Son dönemde İranlı bazı yetkililerin açıklamaları, Türkiye cephesinde tepki çekmişti. Çözüm önerisi, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest'ten geldi: "Ortadoğu ile ilgili gerçekler Ortadoğu ülkelerinin kendi basın kuruluşları aracılığıyla aktarılmalı."

Mısır ve Türkiye'den Ortadoğu'da işbirliği
Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı İsam el-Haddad, Mısır ve Türkiye'nin işbirliğinin, Ortadoğu'nun çehresini değiştireceğini belirtti

Ortadoğu'da su kaybı alarm verici düzeyde
NASA, Ortadoğu'da tatlı su kaybının alarm verici düzeyde olduğunu açıkladı. NASA'nın, Amerikan Jeofizik Birliği'nin dergisi, Ortadoğu'da yeraltı suyuna artan talep ve 2007 yılındaki kuraklığın etkileri nedeniyle neredeyse Lut Gölü büyüklüğünde tatlı suyun kaybedildiği belirtildi.

Obama Ortadoğu turuna başladı
Obama, ikinci başkanlık döneminin ilk yurt dışı ziyaretin İsrail'den başladı. İsrail, Obama yerleşimlerin üzerinden helikopterle uçacak, işgal edilmiş topraklardaki İsrail buldozerleri, duvarlar ve askerlerle karşılaşmayacak.

Bölgenin güvenliği, işbirliğine bağlı
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, “Bölgenin güvenliği, bölge ülkeleri arasındaki işbirliği ile doğru orantılıdır” dedi.

Çelik ihracatı temmuzda geriledi
Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre sektör, 2013 yılının ilk yedi ayını 8.6 milyar dolar ve 11.4 milyon ton çelik ihracatı ile kapattı. Toplam ihracatının yüzde 42’sini 4.73 milyon ton olarak Ortadoğu ülkelerine gerçekleştiren çelik sektörü en büyük gerilemeyi de bölgede Suudi Arabistan ve Mısır’da yaşadı.

İngiltere, Ortadoğu'daki internet ve telefon trafiğini gözetliyor
Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın istihbarat ifşaatlarıyla ABD’nin dünyayı dinlediğini açığa çıkaran İngiliz basını, dün de yeni bir iddia ortaya attı. The Independent gazetesi, İngiltere’nin Ortadoğu’da telefon görüşmelerini ve internet trafiğini izlediğini yazdı.

Ortadoğu'nun deprem haritası çıkarılacak
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün öncülüğünde, Orta Doğu ve Kafkaslar bölgesindeki deprem tehlikesi ve riskinin belirlenmesi amacıyla Orta Doğu Bölgesi Deprem Modeli (EMME) Projesi başlatıldı.

Gayrimenkule Ortadoğu sermayesi için İslâmi yatırım aracı önerildi
Gayrimenkul Zirvesi’nin ikinci gününde yabancı yatırımcılar Türkiye’ye Ortadoğu’dan yatırımcı çekmesi için İslami yatırım araçlarını tavsiye ederken, kurdaki dalgalanmalar ve agresif fiyatlamanın yatırımı engelleyen faktörler arasında yer aldığını söyledi.

Körfez, 'birliği' tartışıyor
Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi'nin Avrupa Birliği (AB) ve NATO benzeri bir ekonomik ve askeri birliğe dönüştürülmesi düşüncesiyle Suudi Arabistan tarafından gündeme getirilen öneri gerek Ortadoğu gerek dünya kamouyunda geniş yankı buldu.

ABD, petrolde hakimiyeti Ortadoğu'ya kaptıracak
ABD, Suudi Arabistan ve Rusya’yı geçerek 2016’da dünyanın bir numaralı petrol üreticisi olacak. Fakat, 2020 yılına kadar Teksas gibi eyaletlerde çıkan petrol yavaşlayacak. Böylece uzun yıllar petrolün kralı sayılan Ortadoğu, kısa bir aranın ardından tahtına yeniden oturacak.