3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Öğretmenlik Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Öğretmenlik alan sınavı için örnek soru hazırlanacak
ÖSYM Başkanı Ali Demir, Temmuz ayında yapılacak öğretmenlik alan sınavı öncesi, örnek sorular hazırlayacaklarını bildirdi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanıyor
Sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olan sözleşme süreleri, 3+1 şeklinde 4 yıla indirilecek. Okul yöneticiliği yüksek lisans düzeyinde uzmanlığa dayalı profesyonel kariyer alanı olarak yapılandırılacak.

Atanan öğretmenler bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak
Öğretmenlik hakkını kazanan adaylar Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve üniversitelerle iş birliği içerisinde bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak.

KPSS değişecek, 3 yıl zorunlu hizmet yolda
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlık çalışmaları ve Meclis'e sevk edilmek üzere hazırlanan yasa taslakları hakkında bilgi verdi. Sunumdaki en önemli konulardan birini KPSS ile ilgili yapılan hazırlık oluşturdu.

Türkiye’nin mesleği öğretmenlik
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), ‘Kim Öğretmen Olmak İster’ başlığı ile mini bir rapor yayınladı. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki 41 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin öğretmenlikle ilgili görüşleri değerlendirildi.

KPSS’de ilk oturumlar tamamlandı
Kamudaki (A) ve (B) grubu kadrolar ve öğretmenlik için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) ilk gün oturumları sona erdi. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavın sabah oturumunda adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerindeki 120 soruyu cevaplamaları için 120 dakika verildi.

Yetenekle girilen öğretmenliklere baraj
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olma şartı getirildi.