29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hicri Yeni Yıl Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
HİCRİ YENİ YIL VE HİCRİ TAKVİM
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin 7 Nisan 2000 tarihinde Avustralya’dan AKRA FM’e hicri yeni yıl vesilesiyle yaptığı sohbetin metnini ve ses kaydını istifadenize sunuyoruz.

Hicri Yeni Yıl ve Hicri Takvim
Hicrî takvim, müslümanların dinî bakımdan çok dikkatle takib etmeleri gereken bir takvim. Çünkü Ramazan bu hicrî takvimin aylarından birisi olmuş oluyor. Hac bu hicrî takvime göre belli oluyor. Kandiller buna göre belli oluyor. Peygamber Efendimiz'in Mevlîd-i Şerifi yie bununla ilgili... Aşure günü, işte önümüzde Muharremin onu, yine bu takvimle ilgili. O bakımdan hicrî takvim bizler için çok önemli, müslümanın dînî hayatındaki ibadetleriyle yakından ilgili.

Hicrî yeni yıl başladı
Bugün Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicret etmesinin yıldönümü, aynı zamanda Hicri yeni yılın da ilk günü. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet'in resmi web sitesinde yayınladığı mesaj ile Müslümanların yeni hicri yılını kutladı.

Hicri yeni yıl üzerine...
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin 7 Nisan 2000 tarihinde Avustralya’dan AKRA FM’e hicri yeni yıl vesilesiyle yaptığı sohbetin metnini istifadenize sunuyoruz.

İstanbul’da Hicri yılı karşılama programı
Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM)ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği(İSGD), 20 Eylül 2017 Çarşamba günü, akşam namazı ile başlayacak olan Hicri 1439 yılına özel olarak Üsküdar Müftülüğü ile birlikte bir dizi etkinlik düzenliyor.

Yeni Hicrî Yılbaşımız ve Aşure Günümüz
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1436. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.