29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

bakliyat Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sınav öncesi beslenme tavsiyeleri
Sınava girecek öğrencilere başta ceviz, fındık ve badem gibi kabuklu kuruyemişleri tüketmeleri tavsiyesinde bulunurken, kuru fasulye, mercimek, nohut, karnabahar ve brokoli gibi ürünlerden ise uzak durulmamalıdır.

Bakliyatta kırmızı alarm
Türkiye'de bakliyat üretimi son 10 yıl içinde yüzde 12 ile 76 arasında değişen oranlarda düşüş gösterdi. En fazla düşüş yüzde 76 ile bakla da görülürken, onu yüzde 49 ile yeşil mercimek, yüzde 23 ile de bezelye izledi.

Bakliyat en çok Ramazan’da satılıyor
İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, yaptığı açıklamada, bakliyat ürünleri tüketiminin Ramazan ayında en üst seviyeye çıktığını söyledi.

Bakliyat fiyatlarına yüzde 20 zam geldi
Birkaç gün öncesine kadar Ramazan ayında bakliyata zam yapılmayacağı yönünde açıklamalar yapılmasına rağmen fiyatlar ilk günden artışa geçti. Bakliyat fiyatları, iki hafta öncesine göre ortalama yüzde 20 oranında arttı.

Ramazan'da bakliyat, beyaz ve kırmızı et zamlandı
Ramazan'da bakliyat ürünleri, beyaz ve kırmızı et fiyatlarına zam geldi. En fazla fiyat artışı beyaz et, kırmızı mercimek, kuru fasulyede olurken, kırmızı etin kilosu 2 lira, pirinç ise 20 kuruş arttı.

'Bakliyat Ürünlerinin vergisi değil, tüketimi teşvik edilmeli'
Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Obezite ile mücadeleye bizler de destek veriyoruz. Ancak unutulmamalı ki, makarna sağlığa zararlı bir besin maddesi değil ve şişmanlatmaz. Dolayısıyla makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinden alınan vergilerin düşürülmesinde fayda var” dedi.

Bakliyata stoktan zam çıktı
2013’ü ortalama yüzde 25’lik zamla kapatan bakliyat ürünlerinde, 2014’te de yeni zamlar kapıda. Çiftçi sayısının ve üretimin düşmesiyle fiyatların arttığını söyleyen sektör temsilcileri, fiyatların artmasında ‘stokçu tüccarların’ da etkili olduğunu iddia ediyor

Bakliyatta fiyatı artıran 6 neden
Kuru fasulyenin fiyatı karkas et ile yarışıyor. Ancak uluslararası kuruluşların 5 yıldır sık sık tekrarladığı "gıda fiyatları artacak" uyarısını dikkate almayan Türkiye, çözümü kırmızı ette, samanda olduğu gibi yine ithalatta arıyor. 2014'de yaşanması muhtemel kuraklık herkesi endişelendiriyor.

Bakliyatta İthalata yöneldik!
Kuru fasulyenin satış fiyatının giderek yükselmesiyle gözler bakliyat sektörüne çevrilirken, sektör temsilcileri, Türkiye’deki üretim alanlarının gittikçe azalması ve destek primlerinin düşük olması sonucunda bakliyatta alarm zillerinin çalmaya başladığı uyarısında bulunuyor.

Bakan’dan gıdada spekülasyon uyarısı
Spekülatif eğilimlere karşı, kuru fasulye, pirinçte gerekli tedbirleri aldıklarını kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Kuru fasulye, pirinç ve patateste, Türkiye’nin 76 milyon insanının tüketim miktarın tamamını karşılayacak kadar ürün var.

Ramazan gelirken gıdada anormal artış
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Et, bakliyat ve meyve-sebze fiyatlarındaki yükseliş, üretim veya normal piyasa koşullarıyla açıklanamayacak ölçüde.

Enflasyon mutfağı yakıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici enflasyonunun kasım ayında yüzde 0.18, yıllık yüzde 9.15 arttığını açıkladı. Ancak vatandaşın en çok tükettiği 30 temel gıda maddesi geçen yılın kasım ayına göre yüzde 40’ı aşan ölçüde zam gördü.

Kar yağışı bakliyatçıyı güldürdü
Yurt genelini etkisi altına alan kar yağışı hayat şartlarını olumsuz etkilemesine karşın bakliyatçıların yüzünü güldürdü. Yalnızca bakliyat için değil, tüm tarla bitkileri için kar yağışının büyük önem taşıdığını anlatan Akdeniz Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan, hava şartlarının bundan sonrasında da uygun gitmesi halinde yaklaşık yüzde 25’lik verim artışı beklediklerini söyledi.

Tarımda rekor rekolte beklentisi
Tarım ürünlerinde bu yıl rekor üretim bekleniyor. Tahıl, bakliyat, sebze ve meyvelerin hemen hemen hepsinde geçen yılın üzerinde miktarlarda hasat yapılacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarımsal üretim istatistikleri konusunda ilk rekolte tahminlerini yayımladı. Tarımsal üretimi etkileyen olumsuz hava şartları meydana gelmezse, ilk tahminlere göre topraktan bereket fışkıracak.

Bakliyatta üretim yetersiz
Ramazan ayında, bakliyat fiyatları ile ilgili haberler gündemin başına oturur. Çünkü bakliyatta üretim yetersiz. İthalat yapılıyor. Üretim yetersiz olunca, ithalat bağımlılığı olunca fiyatlar dalgalanıyor. Özellikle bakliyatın en fazla tüketildiği Ramazan ayında fiyat konusu önem kazanıyor.