3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Tahran Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İran başkenti Tahran'dan Tebriz'e taşımak istiyor
İran 'da başkentin taşınmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, yeni başkentin Tebriz olabileceği belirtildi. Yarı resmi haber sitesinin haberine göre, Tahran Milletvekili Zehra Tabibzade , Tebriz'in yeni başkent olarak düşünüldüğünü söyledi.

İran kendine başkent arıyor
Başkentin Tahran'dan taşınması için somut bir adım atıldı. Mecliste kabul edilen öneriye göre kurulacak komisyon iki yıl üzerinde çalışıp başkent adayını belirleyecek.

İran'ın 137 yıllık başkenti taşınıyor
İran Parlamentosu'nda alınan kararla yönetilemez duruma gelen ülkenin başkenti, 12 milyon kişinin yaşadığı Tahran'dan Parand adlı 35 kilometre güneybatıdaki bir şehre taşınacak

2014'ü bu üçlü şekillendirecek
New York, Tahran ve Pekin... Bu üçlü 2014'te hem Türkiye hem de dünya ekonomisinin seyrini belirleyecek. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımını azatma kararı başta gelişmekte olan ülkeleri olmak üzere tüm dünyada ucuz sermayeyi azaltıp finansmanı etkileyecek.

İngiltere, Tahran elçiliğini açıyor
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Tahran’daki büyükelçiliğinin yeniden açılması için şartların uygun olduğuna karar verdiğini belirterek, “Bu, İran’la ikili ilişkilerimiz için önemli bir adımdır” dedi.

Uçak şehre düştü
İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’ndan yola çıkan Antonov An-140 tipi yolcu uçağı kalktıktan 27 dakika sonra şehrin dışındaki askeri bir bölgenin yakınına düştü.

Müteahhitler Tahran’a çıkarma yapacak!
Türk müteahhitler İran devlet desteğiyle Tahran’a çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Türkiye ile arasındaki ticari ilişkilerde ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmak isteyen İran, 17- 19 Ocak tarihleri arasında resmi bir organizasyonla Tahran’da Türk müteahhitleri ağırlayacak.

İran, başkentini taşımak istiyor
İran'da başkentin Tahran'dan başka bir yere taşınması konusunda hararetli tartışmalar yaşanıyor. İran meclisi, Aralık 2013'te, 97 ‘hayır' oyuna karşı 110 ‘evet' ile başkentin başka bir yere taşınmasına ilişkin kanunu kabul etmişti. Ancak o günden bu yana bu konuda hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

Türkiye'den 2 ülkeye ticaret üssü
Türk firmalarının yurt dışında pazarlama ve satış ağının kuvvetlendirilmesi için Türkiye Ticaret Merkezleri'nin (TTM) kurulması ve desteklenmesine yönelik çalışmalar hız kazandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İşbirliği Kuruluşları ortaklığında Dubai/BAE ve Tahran/İran'da TTM açılması için son aşamaya gelindi.

İhracatçılar Tahran’da ticaret merkezi kuruyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İran'da Türk Ticaret Merkezi kuruyor. Ambargonun kalkmasıyla birlikte 40 milyar dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan İran'daki merkezin 2 ayda faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.

İran çocuk başına 3 ay askerlik süresini azaltıyor
Tahran yönetimi, evliliği özendirmek ve çiftleri daha fazla çocuk sahibi olmaya teşvik etmek amacıyla askerlik hizmeti yapan evli kişilere ayrıcalıklar tanıyan uygulamayı başlatıyor.