8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

dış ticaret Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Dış ticaret verileri açıklandı
Türkiye'de Ekim ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 artarak 11 milyar 935 milyon dolara, ithalat ise yüzde 15,1 artarak 19 milyar 915 milyon dolara ulaştı.

Ekonomiyi büyüten tüketim
Geçen yılın 9 ayında yüzde 9.6 büyüyen Türkiye ekonomisinin 'lokomotifi' özel tüketim olurken, 2011'in üçüncü çeyreğindeki yüzde 8.2'lik büyümenin 4.7 puanı özel tüketimden geldi. Geçen yılın 9 ayında yüzde 9.6 büyüyen Türkiye ekonomisinin itici gücü "özel tüketim" olurken, büyümenin 6.4 puanı özel tüketimden geldi.

Dış Ticaret Açığı azalıyor
Dış ticaret açığı, mayıs ayında %15,5 geriledi. Bu yılın Mayıs ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 20,3 artarak 13 milyar 168 milyon dolar, ithalat yüzde 3,1 artarak 21 milyar 752 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracat arttı, dış ticaret açığı geriledi.
Haziran ayında ihracat yüzde 16,9 artarak 13 milyar 266 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise yüzde 30 azaldı.

Türk ve Avrupalı çimento üreticileri Afrika'da kapıştı
Avrupalı üreticiler serbest ticaret anlaşmaları nedeniyle birçok Afrika ülkesine gümrük vergisi ödemeden satış yapıyor.

Türkiye-Mısır arasında kredi anlaşması
Türkiye ile Mısır arasında 1 milyar dolar tutarında kredi anlaşması imzalandı.

İthal ayakkabılara denetim
İthal erkek, kadın, çocuk ve bebek ayakkabıları, yüzü kauçuk ve plastikten ürünler ile terliklerin denetimi Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden ve risk analizine göre yapılacak.

Kazakistan 500 büyük işletme açacak
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2020 yılına kadar 500 büyük işletme açmayı planladıklarını belirterek, ''Toplamda 56 milyar dolarlık yatırım ve 1,5 milyon kişi için istihdam sağlayacak.

Mısır ile ticaret daha hızlı olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, geçtiğimiz hafta sonu Türk-Mısır İş Forumu'nda ticaret alanıyla ilgili imzalanan protokolle ilgili açıklamalarda bulundu.

İhracat arttı dış ticaret açığı geriledi
2012 Ekim ayında dış ticaret açığı % 31,2 geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; 2012 yılı Ekim ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracat % 11,6 artarak 13.292 milyon dolar, ithalat % 5,6 azalarak 18.803 milyon dolar olarak gerçekleşti.

49 ülke, bölgesel ortaklık için İstanbul’da buluşacak
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini artırmak için 49 ülkeden üst düzey yöneticileri İstanbul’da buluşturacak.

Dış ticarette TL kullanımı arttı
Dış ticarette TL kullanımı 2012 yılında Ekim ayı itibariyle geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 24 oranında arttı.

Dış ticaret açığı kasımda beklentiyi aştı
İç talepteki canlanmanın ithalatı artırmasıyla bu yılın kasım ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı beklentileri aşarak 7,16 milyar dolar olarak gerçekleşti.Beklentiler 6,5 milyar dolar olmasıydı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre kasımda ihracat bir önceki aya göre yüzde 2,5 gerilerken, ithalat yüzde 0,7 arttı.

İhracatta lider İstanbul, en hızlı Gümüşhane
İstanbul, geçen yıl Türkiye'nin ihracatında ilk sırada yer alırken, Gümüşhane, ihracatı en hızlı artan il oldu. İstanbul, yaklaşık 61 milyar dolar ile geçen yıl Türkiye'nin ihracatında ilk sırada yer alırken, bir yılda 20 kat artış ile Gümüşhane, ihracatı en hızlı artan il oldu.

İsviçre 'fırsat kapısı' açıldı
Türkiye ile İsviçre arasında 12 Ocak'ta hayata geçen 'çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması' iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde yeni bir dönem başlattı.