9 Safer 1442 | 27 Eylül 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Arı ölümleri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
AB'den arılarla ilgili önemli adım adım
Avrupa Birliği tarım ilaçları konusunda çok önemli bir karara imza attı. Bütün dünya gibi, Avrupa genelinde de arı nüfusu hızla azalıyor. Avrupa Birliği, kaygı uyandıran bu azalmayı önleyebilmek için, bal arılarının ölümüyle ilişkilendirilen tarım ilaçlarının geçici olarak yasaklanmasını onayladı.

Tarım ilaçları arı ölümlerine sebep oluyor
Pestisitler tarımda ürünlere zarar veren haşerelere karşı etkili bir mücadele yöntemi. Ancak yaygın kullanılmasıyla dünyanın birçok yerinde toplu arı ölümleri görülmeye başlandı.

Arı ölümlerini engellemek için bazı tarım ilaçları yasaklanıyor
Pestisit kullanımına bağlı olarak yaşanan arı ölümlerinin engellenmesi için yapılan çağrıya Tarım ve Orman Bakanlığı kayıtsız kalmadı. Çevre ve insan sağlığına zararlı pestisitlerle ilgili karar alan bakanlık, arı ölümlerinin olağan şüphelisi 3 tarım zehrinden 1’ini yasakladı, 2’sinin kullanımına sınırlama getirdi. Bu pestisitler balla insana da geçiyor.

Zirai ilaçlar arı ölümlerine neden oluyor
İçeriğinde neonikotinoit ve fipronil gibi maddeler bulunan zirai ilaçlar arıların ölmesine neden oluyor. Bu maddeler arılara verdiği zarar nedeniyle nisan ayında Avrupa Birliği (AB) tarafından yasaklandı ancak Brezilya, zirai ilaçlarla ilgili yasakları kaldırdı.