21 Zilhicce 1441 | 11 Ağustos 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Pamuk üretimi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Pamukta ithalat yerine üretim artmalı'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuğun sanayinin birçok alanında kullanıldığına ve önemli istihdam alanı oluşturduğuna dikkati çekti.

Pamuk bizim "Stratejik" ürünümüz olmalıdır
Pamuk üretimimizin yetersizliği nedeniyle her yıl önemli bir tekstil hazır giyim üreticisi ülke olarak tükettiğimiz pamuk için yaklaşık 500 bin ile 900 bin ton arasında ithalat yapma zorunda kalıyoruz. Bu ithalat için yılda pamuk için 1.5 milyar dolar ödüyoruz. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden pamuk üretimini artırıcı, ithalatı azaltıcı bir politikayı konunun sivil tarafları...

''Beyaz altın'' kritik seviyede
Manisa’nın Saruhanlı İlçesi'nde 10 yıl öncesine kadar temel geçim kaynağı olan ancak girdi maliyetinin yüksek, fiyatının düşük olması nedeniyle üretimi azalan pamukta ekim alanları bu yıl yüzde 4’e kadar düştü.

‘Beyaz altın’da bereketli hasat
Türkiye’de pamuk üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Harran Ovası’nda, hasat dönemi başladı. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında sulu tarımın yaygınlaşmasının ardından ekim alanı artan ve ‘beyaz altın’ olarak nitelendirilen pamuk, bölge çiftçisinin gözdesi haline geldi.

Pamukta verim ve üretim artıyor
Çukurova'da, bir dönem çiftçinin büyük bölümünün tarlalarına ektiği pamuk, desteklerle arazileri daha fazla süslemeye başladı.