24 Zilhicce 1441 | 14 Ağustos 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dışişleri Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye, Endonezya'nın kararından memnun
Dışişleri Bakanlığı, Endonezya'nın Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması (CTBT)'nı onaylamasını memnunlukla karşıladığı bildirdi.

Mühendis Büyükelçiler geliyor
Son yapılan değişiklikle mühendisler de dışişleri için uygun bir bölümde yüksek lisans veya doktora yapmaları halinde Dışişleri'ne başvurabilecek. Yurtdışındaki büyükelçiliklerin sayısı her geçen gün artıyor. 6-7 sene önce 160 olan temsilcilik sayısı 200'ü aşmış durumda.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermenistan açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın işgal altında tuttuğu Yukarı Karabağ'daki Hankendi Havalimanı'nı kullanıma açmasının provokasyon olduğunu vurgulayarak, Ermenistan'ı aklıselime davet etti.

Ankara’dan Atina’ya ‘tehdit’ tepkisi
Dışişleri’nden, “Türkiye’nin tehdidine maruz kalıyoruz” diyen Yunan Bakan’a yanıt: İkili sorunları birlikte çözelim. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas’ın Yunanistan’ın NATO’ya üyeliğinin 60. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bir konferansta kullandığı, “NATO’ya üye olmalarına rağmen hala Türkiye’nin tehdidine maruz kalıyoruz” şeklindeki sözlerinin yadırgandığını bildirdi.

Büyükelçilere bilim ataşeleri atanacak
Dışişleri Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile yurt dışındaki Türk büyükelçiliklerinde bilim ateşeleri görev yapmaya başlayacak.

Dış temsilciliklere Adalet Ataşeleri geliyor
Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliğinin detaylarını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kamuoyuyla paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan ebola uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, ebola salgınının görüldüğü ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu. Bakanlığın internet sayfasında yayımlanan duyuruda, mart ayında Batı Afrika’da Gine’de başlayan ve başka ülkelere de sirayet eden ebola virüsü salgınının henüz kontrol altına alınamadığı belirtildi.

'İstihbarat takibi kabul edilemez'
Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada dinleme skandalının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a çağrı
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yunanistan Parlamentosunun 9 Ocak'ta kabul ettiği 'Batı Trakya'daki Türk azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren ve taraflar arasında bir ihtilaf olduğunda "Medeni Hukuk"un kullanılmasını mümkün kılan yasa' hatırlatıldı.

Türkiye Yemen'deki elçilik faaliyetlerini askıya aldı
Dışişleri Bakanlığı, Yemen'deki çatışmalar nedeniyle Türkiye'nin Sana Büyükelçiliğinin faaliyetlerinin askıya alındığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yemen'deki yönetim krizi ve buna bağlı istikrarsızlık ile toplumsal gösteriler ve karşıt güçler arasındaki çatışmaların ülkede ciddi güvenlik zafiyetine sebep olduğu belirtildi.

Türk Dışişlerinden Vatikan'ın 'soykırım' açıklamasına tepki
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Papa Franciscus ve Ermeni temsilcilerinin, 1915 olayları konusunda Vatikan'daki ayinde dile getirdiği ifadelerinin tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmadığı bildirildi.

Dışişleri'nde 'online nota' uygulaması
Türk Dışişleri Bakanlığı yurtdışında örneği olmayan online bir uygulama başlattı. Diplomatik Portal isimli site sayesinde büyükelçilere notalar internetten verilecek

Dışişleri'nden 'Uygur Türkleri' açıklaması
Türkiye, Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerinin oruç tutmaları ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığına dair haberleri üzüntüyle karşıladı.

Türkiye'deki üsler diğer ülkelere açıldı
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki üslerin ABD ve uygun görülen diğer ülkelerin kullanımına açıldığını duyurdu. Açıklamada "İncirlik" yerine "Üsler" ifadesi kullanılması ise dikkat çekti.

Türkiye, NATO Konseyini toplantıya çağırdı
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, ulusal güvenliğine yönelik son saldırı ve tehditler üzerine terörizme karşı alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar hakkında müttefiklerini bilgilendirmek ve istişarelerde bulunmak amacıyla Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 4. maddesi çerçevesinde NATO Konseyi'ni toplantıya çağırdığı belirtildi.