17 Cemaziyelevvel 1440 | 24 Ocak 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yemen Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
20 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ediyor
Birleşmiş Milletler, Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen'de 20 milyondan fazla insanın kıtlık ile karşı karşı karşıya olduğunu duyurdu. Bu ülkeler için 4 virgül 4 milyar dolarlık acil yardım çağrısı yapıldı.

Yemen'de açlıktan ölümler yaşanıyor
Yemen’de her 10 dakikada 5 yaşından küçük bir çocuğun “önlenebilir nedenlerle” hayatını kaybettiği belirtildi. Ülke nüfusunun üçte ikisi, yani yaklaşık 19 milyon kişi, insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Kolerayla mücadelede Yemen'e destek çağrısı
İİT'den yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası toplum, uluslararası kurumlar ve sivil toplum kuruluşları, Yemen'deki kolera salgınını kontrol altına alma, yayılmasını önleme, ciddi şekilde kötüleşen sağlık ve insani durumları düzeltme konularındaki çabalarını artırmalı." denildi.

Yemen'de kolera salgını
Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından hazırlanan raporda, 27 Nisan'dan bu yana 52 binden fazla kişide koleraya rastlandığı, salgında 473 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yemen'de Guantanamo protestosu
Yemen'in başkenti Sana'da ABD Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi Guantanamo Hapishanesi'ni protesto etti.

Yemen'de on binlerce çocuk ölümün eşiğinde
Dünyadaki en kötü kolera salgınının Yemen'de görüldüğü ve bu durumun ülkedeki on binlerce çocuğun hayatını tehdit ettiği bildirildi.

Yemen'de 7 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya
BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin internet sitesinden yayınlanan raporda, dünyadaki en büyük insani krizlerden birinin yaşandığı Yemen'de 7 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu, 5 yaşın altındaki 2,3 milyon çocuğun da yetersiz beslendiği belirtildi.

Yemen'de 2 milyona yakın insan evlerini terk etti!
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yemen'de savaş nedeniyle evlerini terk eden kişilerin sayısının 2 milyona yaklaştığını duyurdu.

Son 2 yılın en büyük açlık krizi Yemen'de yaşanıyor
Dünya Gıda Programı açıklamada, Yemen'de 22 kentten 21'inde görülen koleranın yayıldığı bölgelerde açlık oranlarının yükseldiği, ülkede 17 milyondan fazla insanın yani "her 3 kişiden 2'sinin bir sonraki öğününü nereden bulacağını bilmediği" belirtildi.

Yemen'deki kolera salgınında bilanço ağırlaşıyor
Temiz içme suyu sıkıntısı ve atıkların toplanamaması sonucu ortaya çıkan kolera salgını Yemen'i etkisi altına almaya devam ediyor.

Yemen'de bu kez difteri salgını
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'de difteri nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 34'e yükseldiğini bildirdi. Ülkede 283 şüpheli difteri vakası tespit edildiği, 34 kişinin ise salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Yemen’de hayat zorlaşıyor
2015’ten bu yana 15 bin kişi öldü, 3.5 milyon Yemenli mülteci durumuna düştü. Ülkede salgın hastalıklar baş gösterdi. Koleradan etkilenen 500 bin Yemenliden 2 bini hayatını kaybetti.

Yemen'de 1.3 milyon 'çocuk işçi'
Arap yarımadasının en fakir ülkesi Yemen'de, çocuk nüfusunun yaklaşık yüzde 17'si sokakta çalıştırılıyor. Arap yarımadasının en fakir ülkesi kabul edilen Yemen'de son yıllarda artan ekonomik darboğaz ve yoksulluk, beraberinde büyük bir ''çocuk işçiler ordusunu" getiriyor.

Yemen'de hayat jeneratörlere bağlı
Yemen'deki enerji açığının sebep olduğu günlük 10 saati geçen elektrik kesintileri günlük hayatı olumsuz etkiliyor

10 milyon Yemenli açlık sınırında
İç savaş ve siyasi istikrarsızlık ile boğuşan Yemen’de yoksulluk iyice tırmanışa geçiyor. Son yıllarda gittikçe yoksullaşan ülkede Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’nın (WFP) son raporunda 10 milyon insanın açlık sınırında yaşadığının belirtilmesinin ardından Ramazan ayı öncesi insani kriz endişesi yaşanıyor.