13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Mahyalar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mahyalar Ramazana hazır
Son ustaların yaptığı mahyalar, ramazan ayı öncesinde İstanbul'daki Eyüp Sultan, Sultanahmet, Süleymaniye ile Eminönü Yeni camilerine asıldı.

Mahyalar, Ramazan Bayramı'nda da camileri süsleyecek
İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, mahya geleneğinin bu yıl da sürdürüldüğünü belirterek, "Son olarak Sultanahmet Camisi'ne Ramazan Bayramı'nda asılacak 'Bayramınız Mübarek Olsun' mahyasıyla bu yıl ki serüven de bitmiş olacak." dedi.

Mahyalar Ramazan’a hazır
Camilerin gerdanlığı olarak tarif edilen mahyalar Ramazan ayına sayılı günler kala camilere asılmaya başlandı. Mahya sanatının son ustası Yıldız, Beyoğlu’ndaki atölyede yardımcıları ile hummalı bir çalışma yürütüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı görev yapan mahya ustaları, Osmanlı geleneğini yaşatmaya çalışıyor.

Camilere mahyalar asılmaya başlandı
Ramazan gecelerinde camilerden gökyüzünü aydınlatan ve minareler arasına yazılan mahyalar için son hazırlıklar yapılıyor.

Dijital mahyalar Ramazan'a hazır
Birkaç yıl önce kullanılmaya başlayan kayan yazı şeklinde hazırlanan LED’li mahyalar, 28 Haziran günü başlayacak oruç ayı için şimdilerde birçok minarenin üzerindeki yerlerini aldı.

Caminin gerdanlığı, Mahya
Tarihi 450 yıl öncesine dayanan, Ramazan ayının sembollerinden mahyalar, Edirne’den Kars’a tüm yurtta minarelerdeki yerini almaya başladı. Eskiden yağ kandilleriyle hazırlanan mahyalarda artık tasarruflu ampuller kullanılıyor.