15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Akciğer kanseri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sarmısak, akciğer kanserinden koruyor
Haftada iki kez sarmısak yiyenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı belirlendi. Çin'de yapılan bir araştırma, haftada iki kez çiğ sarmısak tüketenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde 44 azaldığını gösterdi.

Yanında sigara içilen insanlar da akciğer kanserine yakalanıyor
Onkoloji Uzmanı Dr. Mahmut Uçar, yanında sigara içilenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

'50 yaş üzeri tiryakilere erken tarama yapılsın'
Akciğer kanserinin Türkiye'deki ekonomik yükünü ortaya koyan "Türkiye'de Akciğer Kanseri Raporu"nu değerlendiren uzmanlar, mevcut tablonunu tersine döndürülmesi için tek çarenin erken tarama yönteminin ülke genelinde uygulanması olduğunu söylediler.

Akciğer kanserinde erken tanı umudu
Akciğer kanseri için yüksek risk taşıyan sağlıklı kişilerde, tarama yapılması, akciğer kanserinden ölüm oranlarında yüzde 20, tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarında yüzde 7'lik azalma sağlıyor.

E-Burun yöntemi Türkiye'de...
Akciğer kanserinde erken teşhis imkanı sağlayan ve yurtdışında pilot çalışmaları devam eden nefesten akciğer kanseri testi "elektronik burun (e-Burun)" yöntemi Türkiye'de de uygulanacak.

Nargile tüberkiloz ve akciğer kanseri yapıyor
Nargilenin, 'Hepatit C' hastalığı başta olmakla ağız, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, bronşit, tüberküloz gibi çok sayıda ölümle sonuçlanan hastalıklara davetiye çıkardığı belirtiliyor

'Akciğer kanseri kötü alışkanlıkların eseridir'
Türk Akciğer Kanseri Derneği Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz, akciğer kanserine yakalanmamanın mümkün olduğunu bildiklerini, bu nedenle erken tanıdan önce, halkın bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu belirterek, "Akciğer kanseri, bizim kötü alışkanlıklarımızın bir eseridir." dedi.

Elektronik sigara akciğer kanseri riskini artırıyor
Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz "Elektronik sigara kesinlikle zararsız değil. Bu sigaraların da içinde nikotin ve zararlı maddeler bulunuyor. Bunlar da akciğer kanseri riskini artırıyor" dedi.

'Kanser Türkiye'de ikinci ölüm nedeni'
Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Kalyoncu, kanserin, dünyada ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen bir toplum sağlığı problemi olduğunu belirtti.

Çin’de en çok ölüm akciğer kanserinden
Çin’de her yıl 591 bin kişinin akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi. Şinhua ajansının, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) raporuna dayandırdığı habere göre, ülkede her yıl ortalama 733 bin kişide akciğer kanserine rastlanıyor ve 591 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

Akciğer kanseri yükselişte!
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Meral Gülhan, akciğerin hayati bir organ olması nedeniyle akciğer kanserinin en ölümcül türler arasında bulunduğunu belirtti.

Kanserin baş sorumluları, sigara ve şişmanlık
Dünyada yılda 14 milyondan fazla insana kanser tanısı konuyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigara ve şişmanlık kanserin nedenlerinin yarıdan fazlasını oluşturuyor. Hareket azlığı, güneşten korunmama, kötü beslenme, hava kirliliği kansere yol açan diğer faktörler.