20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Beyin kanaması Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sıcak havalar beyin kanamasına sebep olabilir
Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, sıcak havalarda muhtemel olan beyin kanasına karşı uyarılarda bulundu. Aydın, söz konusu tehlikeye maruz kalmamak için güneşin yakıcı sıcağından uzak durmanın önemli olduğunu vurguladı.

Beyin kanamasına karşı C vitamini
Bilim adamları C vitamini eksikliği ile inme arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Turunçgiller, brokoli, kivi ve biberde bol miktarda bulunan C vitamini eksikliği, kansızlık, bağışıklık sisteminde zayıflık, eklem ağrısının yanı sıra beyin kanamasına da neden oluyor.

Hava kirliliğinde beyin kanaması ve felç riski
Küresel düzeyde yapılan bir araştırma hava kirliliğinin beyin kanaması tehlikesini artırdığını ortaya koydu. Bilim insanları, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde hava kirliliğinde kısa erimli tırmanışların bile beyin kanaması vakalarında artışa yol açtığını belirtiyor.

Beyin kanamasını susuzluk tetikliyor
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, sıcak havalarda beyin kanamasına en çok ısı dengesinin bozulması ve vücudun susuz kalmasının sebep olduğunu belirterek, gerekli tedbirlerin alınmasının, özellikle de vücudun su dengesinin korunmasının hayati önem taşıdığını bildirdi.