4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

dolar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Dolar kuru Türkiye için tehdit değil'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın ard arda müdahale ettiği dolar kurunun Türkiye açısından bir tehdit unsuru oluşturmadığını söyledi.

Doları bir günde 5 kuruş indirdi
Merkez Bankası dün doların ateşini düşürmek için art arda adımlar attı. Zorunlu karşılık oranlarını indiren ve rekor satış ihalesi açan banka piyasaya 2 milyar dolarlık müdahalede bulundu. Kur 1.91'den 1.86 TL'ye indi.

Ekonomide güç kayması
Turgut Özal Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı Prof Dr. Ramazan Taş, Çin ile Amerika arasında son zamanlarda ayyuka çıkan sesli kavganın, küresel güç kaymasının çıkardığı sürtünmenin sesi olduğunu belirtti.

Cari açıkta yavaşlama
Ekonomide kontrollü yavaşlamanın cari açıktaki olumlu etkileri görülmeye başlandı. Ağustosta cari açık önceki aya göre yüzde 25 düşüşle 3.9 milyar dolar oldu. Ekonomistler, cari açıktaki iyileşmesinin önümüzdeki aylarda daha belirgin olacağını kaydetti.

Dolar/TL yine 1.80’i gördü
İtalya’nın borçlanma maliyetindeki artışın, Avrupa’daki borç krizinin kötüleştiğine işaret etmesi endişesiyle bayram tatili öncesi 1.76’lı seviyelerde olan dolar dün sabah piyasaların açılmasıyla 1.80’in üzerine çıktı.

Merkez müdahale etti, dolar 1,85'e indi
Rekor üstüne rekor kıran dolara Merkez Bankası'ndan doğrudan müdahale geldi. Piyasaya döviz satan Merkez, doları 1,85'e çekti.

Merkez'den Dolara müdahale
Merkez Bankası'nın Cuma günkü müdahalesinin ardından, bugün de döviz piyasasında satış yaparak piyasaya doğrudan müdahale ettiği belirtiliyor.

Yuan, zirveye yerleşmeye hazırlanıyor
Çin para birimi Yuan'ın, bölgesel bir para birimi olmaktan çıkıp dünya çapında kullanılan bir para birimi haline geleceği belirtildi. Çin ile Japonya bir anlaşma imzalayarak ikili ticareti Çin para birimi Yuan üzerinden gerçekleştirmeyi benimsedi. Anlaşma, "Yuan doların yerini alarak bir dünya para birimi olacak mı?" sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Gelişen piyasalar için 2012 zor geçecek
Gelişen piyasaların, Avrupa krizinin giderek boyutlanması nedeniyle 2012’de zor bir yıl geçireceği belirtiliyor. 2012 yılına da Euro bölgesi borç krizi nedeniyle küresel büyümenin yavaşladığı, risklerin arttığı bir ortamda girdi. Görünen o ki bu yıl Euro bölgesindeki kriz nedeni ile küresel büyüme yavaşlarken, risklerin arttığı bir konjonktür yaşanacak.

Rusya ve İran doları dışlayacak
İran ile Rusya, Amerikan dolarını ikili ticaretlerinden çıkarma konusunu görüşüyor. Moskova'daki görüşmelerde İran, uluslararası piyasalarda doların desteğini kaybettiğini, bir kağıt parçasından ibaret olduğunu savundu.

İyimserlik dalgası
ABD Merkez Bankası Fed’in düşük faiz kararı dün piyasalarda bahar havası estirdi. Yunanistan’ın borç takasında sona gelindiğine dair spekülasyonlar yükselişi hızlandırdı.

Euro güçlendi dolar içerde 1.73 lirayı denedi
Yunanistan’ın borç takasında sona yaklaştığı beklentileri ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin gevşek para politikasının’ devam edeceği mesajlarını içeren açıklamaları sonrası Euro, başta dolar olmak üzere önemli para birimleri karşısında yükseldi; içerde dolar 1.7350 liraya kadar indi.

Dolar fırladı petrol 100 $'ın altında
Euro/dolar paritesindeki düşüş ve İspanya'ya yönelik endişelerle dolar yükseldi. Dün gün içinde 1.88 liraya yaklaşan dolar kuru daha sonra yeniden 1.86 liraya indi.

'Vergi cennetlerinde 21 trilyon dolar var'
Dünya genelinde süper zenginlerin, 2010 sonu itibarıyla 'vergi cennetlerinde sakladıkları' paranın büyüklüğünün 21 trilyon dolara ulaştığı belirtildi.

Fed ayda 40 milyar $ basacak
ABD Merkez Bankası (Fed) üçüncü parasal genişlemenin ilk adımını mortgage ile attı. İki gün süren Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından ayda 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alacağını açıkladı.