10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

parkinson Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Parkinson’a karşı balık önerisi
İsveç'te yapılan bir çalışma, birçok balık türünde bulunan parvalbumin proteininin parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen bazı protein yapılarının oluşmasını engelleyerek hastalığın önlenmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Depresyon parkinson riskini 3 kat artırabilir
Tayvan'da bilim adamları, 10 yıl boyunca, depresyona yakalanan 4 bin 634 kişi ile ruhsal sorunu olmayan 18 bin 544 kişinin sağlık durumunu karşılaştırdı.

Alzheimer için bir umut
Başta Alzheimer olmak üzere sinir sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilk kimyasal bileşimin keşfedildiği bildirildi. İngiltere’de Leicester Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde beyin hücrelerinin “doğal savunma” mekanizmaları üzerinde yoğunlaşan bilim insanları “prion” adı verilen ve beyni süngere çeviren hastalıkların önlenebileceğini kanıtladı.

Trans yağlar hastalık ve erken yaşta ölüm sebebi
Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Alpaslan Tanoğlu, trans yağların, vücut ve sağlık için gerekli ve vazgeçilmez yağ asitlerinden olmadığını belirterek, bu yağların, et ve süt ürünlerinde doğal halde eser miktarda bulunabildiğini ancak sağlığı tehdit edecek düzeyde hazır gıdalar içinde bulunabilenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Parkinson 20'li, 30'lu yaşlarda da görülüyor!
Nöroloji uzmanı Ayşe Bora Tokaçer, Parkinson hastalığının 20'li ve 30'lu yaşlarda da ortaya çıkabildiğini söyledi. Tokaçer, "Parkinson hastalığı aslında bir ileri yaş hastalığı, 55- 60 yaş üzeri nüfusta yüzde 1 oranında görülen bir hastalık.

Parkinsona "elektrotlu çözüm"
Yaşlı nüfusun artmasıyla toplumda görülme sıklığı artan Parkinson hastalığına beyine yerleştirilen elektrotla müdahale ediliyor. Hareket yavaşlığı, titreme gibi belirtilerle kendini gösteren ve yaşamı oldukça zorlaştıran Parkinson hastalığının etkileri, beyine yerleştirilen elektrot sayesinde yüzde 70 azaltılabiliyor.

Alzheimer zihne Parkinson vücuda hâkim oluyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 40 milyona yakın Alzheimer hastası var. Bunların350 - 400 bininin Türkiye’de yaşadığı tahmin ediliyor

Parkinson bedende sinsice yaşıyor!
Genellikle 40 ile 70 yaş arasında rastlanan Parkinson hastalığının tanısı konulduğunda, aslında rahatsızlığın yıllar öncesinden başladığı ortaya çıkıyor.