16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Altın Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Emtia fiyatları 2012'de frene basacak
Borç krizi ve Çin ekonomisine ilişkin kaygılar, 2011'de emtia piyasalarına zor anlar yaşattı. Emtia fiyatları 3 yıldır ilk kez geriledi. Yatırımcılar, zayıf eko nomik görünüme gebe yeni yılda bir süre daha emtia yerine, nakitte ve diğer güvenli limanlarda kalacak.

2012'de en önemli sorun cari açık
''Hocaların Gözüyle 2012 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması''na göre bu yıl Türkiye ekonomisini bekleyen en önemli sorun cari açık, en çok kazandıran yatırım aracı ise altın olacak. İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından yapılan araştırma, 21-30 Aralık 2011 tarihleri arasında, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlarına sahip 344 iktisat hocasıyla, online anket yöntemi ile gerçekleştirildi.

Altında alım gücü azaldı, ayar düştü
Türkiye'de altın fiyatlarının yüksek seyretmesi ve alım gücünün düşmesi vatandaşları 22 ayardan vazgeçirip, 14 ayar altına yöneltti. Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı, aynı zamanda Kuyumcular Odası'nın da Başkanı olan Rasim Fırat, yüksek altın fiyatlarından kuyumcuların da şikayetçi olduğunu belirterek, yüksek altın fiyatlarının alıcıları da olumsuz etkilediğini söyledi.

'Altın uçacak' iddiası!
Wall Street Journal gazetesi, küresel çapta hububat fiyatlarının artmasının altın fiyatlarını uçurabileceği uyarısını yaptı.

Altın ve petrol fiyatları yurtdışında yükselişe geçti
Japonya'nın açıkladığı düşük büyüme rakamları, sadece borsaları değil, uluslararası piyasalarda altın, euro ve petrolü de etkiledi.

Altın yükselişini sürdürüyor
Altın 1 haftada yüzde 3 değer kazanırken,Avro, Dolar karşısında yükselişe geçti.

‘Zorunlu karşılık’la 2.8 milyar dolar gelir
İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesisini yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmesinin ekonomiye fayda sağlayacağını belirterek, “Yastık altındaki 5 bin ton altının yüzde 10’unu dahi ekonomiye kazandırabilirsek bu 25 milyar dolarlık kaynak demek” dedi.

Altının onsu 1.667 dolar
Altının onsu FED tutanaklarının teşvik umutlarını artırması, Çin’den gelen zayıf imalat verisinin etkisiyle yükselişini sürdürerek 1.667 doları gördü.

Bankanın hangi altını satacağı belli
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kıymetli maden borsalarında işlem gören veya standartları ve nitelikleri Hazine Müsteşarlığı veya İstanbul Altın Borsası tarafından belirlenen ya da bu standartlara ve niteliklere uygunluğu bakımından, üretildikleri rafineriler itibarıyla kabul edilebilirlikleri İstanbul Altın Borsası’nca teyit edilen altının alım-satımının bankaların yapabileceği işlemlerden olduğunu belirtti.

Altın 1700 dolar sınırına dayandı
Uluslararası piyasalarda altın fiyatında görülen yükseliş devam ediyor. Altın 3 Eylül’de 1.695 dolar/ons ile son altı ayın zirvesine yaklaşırken, 1.700 dolar/ons seviyesini zorlamaya başladı.

Altın 6 ayın zirvesinde
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1700 dolar seviyesini zorlamaya başladı.Uluslararası piyasalarda altının onsu yıl içerinde en düşük 1527.22 doları en yüksek ise 1790.79 doları gördü.Altının onsu en son 13 Mart'ta 1.700 dolar seviyelerini görmüştü.

Altın son 6 ayın zirvesine çıktı
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1712 doları aşarak 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Rusya'dan altın atağı
Rusya henüz çıkarılmamış en büyük altın rezervini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sibirya'da bulunan sahada 2-3 bin ton arasında bir rezerv bulunuyor.

1 trilyon dolarlık yeni piyasa
ABD Merkez Bankası ’nın ( FED ), toplam tutarı 1 trilyon doları aşacak yeni bir tahvil alım kararı vermesi, piyasalarda adeta bayram havası estirdi. Altın ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatları ile borsalarda sert yükseliş yaşanırken, euro değer kazandı.

Fiyat arttı, ayar düştü
Son günlerde fiyatı hızla yükselen ve ABD Merkez Bankası'nın parasal genişleme kararıyla da "tavan" yapan altın fiyatları vatandaşı düşük ayarlı altın almaya yöneltti.