28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

jeotermal enerji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye jeotermalde en hızlı büyüyen ülke
1984 yılında 15 MWe kapasite ile Denizli Kızıldere’de başlayan jeotermal güç üretimi, yaklaşık 20 yıllık bir aradan sonra, Türk yatırımıcılar ve devlet teşvikleri ile Türkiye’yi dünya dördüncülüğüne taşıdı.

Jeotermal enerjiden elektrik üretimi arttı
Jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik miktarı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,34 artarak 2 milyar 86 milyon 838 bin kilovatsaate yükseldi.

2018'e kadar 1 milyon konut jeotermalle ısınacak
Dünyada jeotermal zenginliği ile yedinci sırada yer alan Türkiye'nin, toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 5'ini, ısıtmada ise ihtiyacın yüzde 30'unu karşılayabilecek potansiyeli bulunuyor. Jeotermalin, Türkiye'de milli ekonomiye katkısı şu anda elektrik üretimi, jeotermal merkezi ısıtma, karbondioksit üretimi, termal turizm ve diğerleri ile yaklaşık 10 milyar lira.

Afyon enerjide bağımsızlığını ilan etti
Afyonkarahisar, jeotermal enerji yatırımları ve bu alanda dünyada örnek gösterilen buluşlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle jeotermal ve güneş enerjisi alanında uzmanlaşan Afyon'da inovatif projelerin bütçesi 1 milyar doları buldu. Türkiye'nin en büyük termal ısıtma sistemine sahip olan şehirde 15 bin konut jeotermal enerji kaynaklarıyla yüzde 60'a varan oranda daha ucuza ısınıyor.

Türkiye Jeotermal kapasitede Avrupa birincisi
Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye, jeotermalde Avrupa birincisi. Şimdi bu potansiyel yeni yatırımlarla harekete geçiriliyor. Jeotermalde Avrupa birincisi Türkiye, şu an bu kaynakla 100 metrekarelik 4 milyon evi ısıtabilecek kapasiteye sahip. Jeotermal potansiyeli 31 bin 500 Megawatt termali (MWt) buluyor.

Türkiye jeotermal zengini, kullanım fakiri
Türkiye, dünyada jeotermal zenginliği ile 7'inci sırada yer alıyor, ancak jeotermal kaynak potansiyelinin ancak yüzde 12'sini kullanabiliyor

Jeotermal potansiyelin yüksek olduğu 20 ilde arama
Türkiye’de, bu yıl, jeotermal potansiyelin yüksek olduğu 20 ilde arama ve araştırma çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalar için toplam 30 milyon 293 bin liralık kaynak kullanılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, jeotermal kaynakların başta enerji olmak üzere diğer alanlarında kullanıma sunulmasına ...

Jeotermalden 9 ayda 2 milyar kw elektrik üretildi
Türkiye 31 bin 500 megawatt termal olan jeotermal potansiyeli ile dünyada 7, Avrupa’da ise 1'inci sırada yer alıyor. Jeotermal kaynaklardan elektrik üretimi 9 ayda 2 milyar kilowatsaat olarak gerçekleşti.

Türkiye enerji yatırımlarını artırıyor
Bakanlıktan derlenen bilgilere göre Türkiye'nin 2015 itibarıyla 73 bin 146 megavat olan kurulu gücü geçen yıl sonu itibarıyla 78 bin 497 megavata yükselerek, yüzde 7,3 büyüdü.