11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Antibiyotik kullanımı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye, antibiyotik kullanımında akıllanıyor
Sağlık Bakanlığı, bilinçsiz antibiyotik kullanımını engellemede verdiği mücadeleden sonuç almaya başladı. Antibiyotik kullanımında vatandaşları bilinçlendirmek için reklam ve kamu spotlarına ağırlık veren bakanlık, bu çabasının meyvesini aldı.

‘Antibiyotikleri bitene kadar kullanmayın’
İngiltere’de aralarında Oxford Üniversitesi uzmanlarının da olduğu bir grup tıp uzmanı, yaygın kanının aksine tedavide verilen antibiyotiklerin tamamının bitirilmesinin yararlı olmadığı uyarısını yaptı.

‘Türkiye'de antibiyotik kullanımı acilen sınırlanmalı’
Türkiye, OECD ülkeleri arasında kişi başına antibiyotik tüketiminin en fazla olduğu ülke. Neredeyse reçetelerin yüzde 40’ında antibiyotik yazılı. Bilinçsiz tüketim nedeniyle bakterilere direnç oranları artıyor.

Antibiyotikte Türkiye şampiyon
Bugün ‘Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’. Dünya genelinde yanlış antibiyotik kullanımı ile en basit bakteriyel hastalıkların tedavisinde bile zorluklar yaşanmaya başlamışken, Türkiye için de tehlike çanları çalıyor...

Gelişigüzel antibiyotik kullanımı akciğer hastalığı sebebi
Havaların soğuması özellikle çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Basit bir müdahale ile atlatılabilecek hastalık sırasında bilinçsizce kullanılan antibiyotiklerin ise tedavisi zor olan akciğer hastalıklarına neden olabildiği belirtildi.

‘Dirençli bakteriler 700 bin kişiyi öldürüyor’
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olduğunu söyledi.

‘Antibiyotikte değil sağlığınızda ısrarcı olun’
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, dün bakanlıkta düzenlenen, “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı”nda dünyada antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanılmasından kaynaklanan küresel bir tehdit oluştuğuna dikkati çekti.