7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Orta Afrika Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Orta Afrika işgal ediliyor
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gönderilen işgalci Fransız birliklerinin dün sabahtan itibaren isyancıların silahsızlandırılmasına yönelik operasyonlara başladığını duyurdu.

Fransa işgal sonrası planlamayı da yapıyor!
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, işgal ettikleri Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2014’ten itibaren siyasi geçiş sürecinin başlatılması gerektiğini belirtti.

Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor
Görgü tanıkları, Hristiyan grupların sabah erken saatlerden itibaren saldırı düzenlediği bölgedeki Fransız askerlerinin olaylara müdahale etmediğini öne sürdü

İnsani yardım kuruluşlarından acil yardım çağrısı
İnsani yardım kuruluşları, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde krizden etkilenen insanlara gelecek üç ay yapılacak acil yardım için 152 milyon dolar fon talebinde bulundu.

Müslümanlar, Orta Afrika’dan uzaklaşıyor
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalarda can güvenliğinden endişe eden binlerce Müslüman, ülkeyi kara ve havayoluyla terk ediyor.

Orta Afrika'daki insani kriz yürek burkuyor
Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çatışmalar sonucunda, ülke nüfusununun yarısından fazlası, yaklaşık 2,5 milyon insan, yardıma muhtaç durumda. Her beş kişiden biri ise evini terk etmek zorunda kaldı.

Fransa, 6 ay daha Orta Afrika’da
Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki işgal birliklerinin görev süresini altı ay uzatmayı düşünüyor. RTL radyosuna konuşan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Birliklerin görev süresinin altı ay daha uzatılacağı gözüküyor” dedi.

Orta Afrika'dan kaçamayanlar açlıkla yüz yüze
Şiddet olaylarının durmak bilmediği, başkentinde bile güvenliğin sağlanamadığı ve siyasi otorite boşluğunun yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti, şimdi de ciddi bir açlık kriziyle karşı karşıya.

Müslümanlar camilere sığınıyor
İşgal ve kaosun hüküm sürdüğü Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaklaşık 4 bin Müslümanın başkent Bangui’nin önemli camilerinden birine sığındığı bildirildi. Banguili Müslümanların kamyonlarla gelerek sığındıkları camide, Çad sınırına ulaşmalarında yardımcı olacak Afrika Birliği barış gücü MISCA askerlerini bekledikleri belirtildi.

Orta Afrika'da kıtlık tehlikesi
Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kırsal kalkınma ve tarımdan sorumlu Devlet Bakanı Marie Heleine Koyara, ülkedeki şiddete son verilmediği takdirde ciddi bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

'İşgal çare değil'
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde özellikle Müslümanların hedefte olduğunu kabul eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası toplumdan güya (OAC) şiddetin yatıştırılması ve sivillerin korunması için 3 bin ek işgalci asker ve polis gönderilmesini istedi. işgalin kapsamını genişletmenin şiddeti büyütmekten başka bir şeye yaramayacağı ifade ediliyor

1,25 milyon insan açlık riskiyle karşı karşıya
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 1,25 milyon kişinin açlık riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Birleşmiş milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (PAM), Orta Afrikalılara yardım için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Müslümanlar Orta Afika'dan zorla çıkartılıyor
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, "OAC'nin batısındaki Müslümanlar ülkeden zorla çıkarılıyor. Binlerce sivil gözlerimizin önünde öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya" dedi

Orta Afrika’da kıtlık ve soykırım tehlikesi
Müslüman dini lider Layama barış için yola çıktıklarını belirterek, uluslararası toplumu harekete geçirmek için Almanya’ya geldiklerini söyledi.

'Orta Afrika Cumhuriyeti Ruanda olma yolunda'
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka’nın generallerinden Abdülkadir Halil, uluslararası güçlerin şiddeti engellemekte ve kentleri korumakta yetersiz kaldığını belirterek, ülkenin ‘’Ruanda’ya benzeyebileceği’’ uyarısında bulundu.