15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ithalat Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İthalat pirinç fiyatlarını yükseltiyor
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'de pirinç üretiminin daha fazla desteklenerek arttırılması gerektiğini söyledi. Yetkin, TZD Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, pirinç üretimi ve fiyatlarını değerlendirdi.

İthalatta kandırılmaya dikkat!
Global ekonomideki gelişmeler, firmaları maliyetlerini düşürmeye zorlayınca şirketlerin ‘kandırılma’ riski arttı. Üreticilerin maliyetlerini düşürmek için hammadde ithalatında yurtdışında ucuz fiyat veren firmaların peşine düşmesi, en fazla ithalat yapılan Çin gibi ülkelerdeki dolandırıcı şirketlerin de sayısını her geçen gün artırıyor

Buğdayda ithalat tartışması
Kuraklık nedeniyle rekolte düşüşü beklenen buğdayda şimdi de ithalat tartışması yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 1. tahmini istatistiklerinde tahıl ürünlerinin yüzde 10.1 azalacağını açıklaması spekülatörleri harekete geçirdi. İthalat ve zam söylentileri üreticileri tedirgin etti.

Fiyatı artınca saman ithalatının önü açıldı
Türkiye bir yıl aradan sonra yeniden saman ithalatına hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sap ve saman ithalatı yapılacak gümrük kapılarını belirleyerek 81 İl Müdürlüğüne, hayvancılıkla ilgili kurumlara ve birliklere bildirdi.

Koruma amaçlı ek vergiler ağustosta kalkıyor
Tüm dünyada kotaların kalkmasıyla beraber, Uzakdoğu menşeili ürünler artarken, 2006 yılında yerli ayakkabı üretimini korumak için ek vergi getirilmişti. Suni ayakkabıda ithalatında 1.35 dolar, deri ayakkabıda ise 2.35 dolar ek vergiye rağmen, ithalat hız kesmeden sürdü.

Temmuz'da ihracat arttı, ithalat azaldı
Türkiye'nin ihracatı temmuzda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artarak 13 milyar 403 milyon dolara ulaştı. İthalat ise aynı dönemde yüzde 13,5 azalarak, 19 milyar 863 milyon dolar oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle...

Gıda fiyatları ithalatla düşer mi?
Sokaktaki vatandaştan Merkez Bankası Başkanı’na herkes gıda ürünleri fiyatının yüksek olmasından yakınıyor. Gıda fiyatlarının yüksek olması nedeniyle vatandaş cebindeki paranın hızla erimesinden ve ay sonunu getirememekten, Merkez Bankası Başkanı enflasyon hedefini tutturamamaktan şikayetçi.

Türkiye 2030'a kadar 1,4 trilyon dolarlık enerji ithal edecek
Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan 4'üncü Akdeniz Enerji Perspektifleri - Türkiye başlıklı raporda, Türkiye'nin enerji ithalatı faturasının 1970-2012 yıllarına göre 2013-2030 yılları arasında iki katına çıkacağı ortaya kondu

İthalata tedbir geliyor
Lüzumsuz ithalata kısıtlama geliyor. Liste hazırlığında olan bakanlık, yılbaşına kadar yeni tedbirlerle cari açığa set vuracak

Dış ticaret rakamları açıklandı
Türkiye'nin ihracatı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 11 milyar 440 milyon dolar oldu. İthalat yüzde 7 artarak 19 milyar 476 milyon dolar olarak gerçekleşti.

‘İthal ikamesi’ için ek önlemler masada
Türkiye’nin cari işlemler açığını artıran ürünlerde ithalatı azaltmaya yönelik girişimleri genişliyor. Girdi tedarik stratejisi, teşvik politikalarında yüksek miktarlı ithalat yapılan alanlara yapılan yatırımlara özel teşvikler ve son olarak “dahilde işleme rejimi”ne (DİR) yönelik denetim süreçlerinin sıkılaştırılmasının ardından, bu kez de vergi ve standartlara yönelik kapsamlı bir hazırlık yapılıyor.

Cep ve dizüstüne antidamping geliyor
İthalat çılgınlığına hükümetten antidamping müdahalesi geliyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ithal etmediğinde kaybetmeyeceği yaklaşık 30 milyar dolarlık bir ürün grubu tespit ettiklerini ifade etti.

Petrol ithalatında sayaç uygulaması geliyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, petrol ithalatında ürünün Türkiye'ye ilk giriş yaptığı sıfır noktasına sayaç koyarak, vergilendirme yapacaklarını belirterek, bunun sıfıra yakın kaçak anlamına geldiğini söyledi

4 yılın en düşük petrol faturası
Petrol fiyatlarındaki ve ithalat miktarındaki gerilemeye bağlı olarak 2014'te Türkiye, son 4 yılın en düşük ham petrol harcamasını yaptı. Dış ticaret verilerine göre, petrol fiyatlarındaki gerileme, ithalatçı ülke konumundaki Türkiye'nin bu alandaki harcamalarını önemli oranda azalttı. Türkiye, 2011'de 18 milyon 49 bin ton ham petrol ithal etti.

Ocak'ta ihracat da ithalat da azaldı
Türkiye'nin ihracatı ocakta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 azalarak 12 milyar 331 milyon dolar, ithalatı yüzde 13,7 azalarak 16 milyar 636 milyon dolar oldu