3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

demans  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Haftada en az 1 saat yürüyüş demanstan koruyor
ABD'de bir üniversite tarafından yapılan çalışma, haftada en az bir saatlik yürüyüşün demans hastalığına karşı koruma sağladığını gösterdi.

Beynin genç kalabilmesi için spor şart
Bilim adamları demans hastalığına yakalanmamak için spor yapmanın en az zihinsel aktivite kadar önemli olduğunu söyledi.

En yaygın demans türü 'alzaymır'
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü sebebiyle beyinde hasara yol açan ve ilerleyen bir bozukluk olan demans (bunama) ile ilgili yeni veriler yayımladı. DSÖ verilerine göre, dünya genelinde 47 milyon demans hastası bulunuyor.

Folyo ile yemek pişirmek demans sebebi!
Sıklıkla 65 yaş üstü kişilerde görülen demans (bunama) hastalığıyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Eser Buluş, “İçeriğinde alüminyum bulunan kaplar, tencereler ve alüminyum folyo içerisinde pişirilen yiyeceklerden uzak durun” dedi.

'Demansa karşı beyninizi meşgul edin'
Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, demans (bunama) hastalığının, beyin fonksiyonlarında bozukluk olan, geri dönüşü olmayan, ilerleyici nörolojik bir hastalık olduğunu dile getirerek unutkanlığa karşı beyni sürekli meşgul etmek gerektiğini söyledi.

Spor yapmak demansı önleyebilir
Genellikle 65 yaş üstü kişileri etkileyen ve insan belleğinin sık sık yanılması, yer-yön algısının bozulması, kişilik değişimleri şeklinde kendini gösteren demans’’ hastalığının aynı zamanda gençlerde de görülebildiği ortaya çıktı.