4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Obezite Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları
Obezite, sanayileşmiş ya da bu süreçte olan ülkeler de çok hızlı bir artış gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi tüm ülkeler için "Global Salgın Hastalık" olarak ilan etmiş durumda.Şişman bireylerde ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Özellikle yirmi beş yaşından sonraki ağırlık artışı kalp damar hastalıkları riski üzerinde en büyük etkiyi göstermektedir.

Şişmanlatan gıdaya dozaj ayarı
Yeni gıda yönetmeliğiyle marketten alınan paketli ürünün üzerinde günlük alınması gereken miktar da yazılacak. Bu uygulamayla tüketici kendi kendinin diyetisyeni olacak, obezitenin de önüne geçilecek ABD'nin sağlık harcamalarında ilk sıraya yerleşen Türkiye'nin de gelecekte mücadele edeceği hastalıklar arasına giren obeziteye karşı yeni gıda yönetmelikleriyle savaş başlatılıyor.

'Su içsem yarıyor' diyenlere tavsiyeler
Sağlık Bakanlığı, 'çok az yiyorum ama su içsem yarıyor' diyerek fazla kilolarından yakınanlara cevap verdi. Bakanlık görülme sıklığı giderek artan obezite ile mücadele kapsamında şişmanlık konusunda 70 soru ve 70 cevap hazırladı.

'Spordan yürüyüş ve temizlik anlıyoruz'
Türkiye Obezite Araştırma Derneği'nce yapılan "Türkiye'de Beslenme Alışkanlıkları ve Fiziksel Hareketlilik Düzeyi Saptama Araştırması" Türk halkının günde 4 saat 37 dakikasını televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiğini, yüzde 70'inin zaman bulamadığı için düzenli egzersiz yapmadığını ortaya çıkardı.

Uzun süre oturmak sağlığa zararlı!
Araştırmalar, uzun süre oturmanın obeziteden, kalp hastalıklarına çeşitli sorunları artırdığını ortaya koyuyor. Düzenli egzersiz yapılması da, bu riski ortadan kaldırmıyor. Kent yaşamı beraberinde birçok sorunun yanı sıra fiziksel hareketsizliği de getiriyor.

Sınav öncesi obezite tehlikesi
Ergenlik döneminde kilo sorunu yaşayan çocuklarınızı uzman desteği almadan, düşük kalorili, standart diyet listeleriyle zayıflatmaya kalkışmayın.

Obezler fazladan 1 milyar kişilik yiyecek tüketiyor!
Obezitenin yaygınlaşmasının, dünyada fazladan bir milyar insan yaşıyormuş gibi, kaynakların tükenmesine yol açtığı saptandı.

Dünyanın kilo fazlası: 18.5 milyon ton!
Obezite vakalarındaki artış yüzünden dünya 18.5 milyon ton daha ağır. Ve dünyadaki kaynaklar da hızla tükeniyor

Hedef, bir milyon obezi zayıflatmak
Obeziteyle mücadele projesini açıklayan Sağlık Bakanı Akdağ, hedefin bir yılda bir milyon şişmanı zayıflatmak olduğunu söyledi.

'Hepsinden ye hepsini yeme'
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, obeziteyle mücadele sloganını açıkladı: 'Hepsinden ye hepsini yeme'.

Obezite için yeni mücadele yönetmi
ABD'de Cornell Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, sevilen karakterlerin, çocukları daha fazla meyve ve sebze yemeye teşvik ettiğini ortaya çıkardı.

Obezite okul başarısını düşürüyor
New York Üniversitesi'nden araştırmacılar, metabolik sendromu (bel çevresi kalınlığı, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi en az üç sağlık sorununun bir arada olması) bulunan 49 çocuğu, normal kilodaki 62 çocukla karşılaştırdı.

Bisfenol A obeziteye yol açabilir
Diğer kimyasallarla birleştirilerek içecek şişeleri, biberon gibi gıda kaplarının yapımında kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin obezite riskini artırabileceği belirlendi.

Çocukluk dönemi obezitesi tehlikeli
İngiltere'nin Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, çocukken kilolu olanların ileri yaşta kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 40 daha fazla olduğunu gösterdi. Araştırma sonuçlarına göre, şişmanlık daha çocuk yaştayken kalp ve damar yapısını olumsuz etkiliyor ve kilo verilmemesi halinde olumsuz etki zamanla birlikte daha da güçleniyor.

Obezite alarm veriyor
Obezite tehdidinin en fazla olduğu ülkelerden biriyiz. Büyüme hızı dikkate alındığında da Avrupa’da ilk üçe gireriz. Konu kadınlar olduğunda ise durum daha da vahim. Fazla kilolu ya da şişman kadınların oranı yüzde 50’den fazla. Yani her iki kadından biri ya fazla kilolu ya da obez.