4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Çanakkale köprüsü Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çanakkale köprüsü ilk kez imar planına girdi
Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek köprü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Balıkesir-Çanakkale için hazırladığı yeni 1/100 bin ölçekli imar planına girdi. Marmara Bölgesi’nin çehresini tamamen değiştirecek olan imar planına giren köprünün yapımı yıllardır gündemdeydi. Ancak daha önce hiç bir resmi planda köprü yer almamıştı.

Çanakkale Köprüsü yükseliyor
Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü yükselmeye devam ediyor.

Çanakkale Köprüsü yükseliyor
Çanakkale Boğazı'nda inşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları yükselirken, Gelibolu ve Lapseki yakasındaki keson üzerlerine 11'inci bloklar yerleştirildi. Yüksekliği 110 metreye ulaşan köprü ayakları, tamamlandığında 318 metre olacak.

Çanakkale Köprüsü yükseliyor
Çanakkale Boğazı'nda inşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayaklarının yüksekliği montajı tamamlanan 15'inci bloklarla beraber 143 metreye ulaştı.

Çanakkale Köprüsü 230 metreye ulaştı
Avrupa yakasındaki Gelibolu ilçesinin Sütlüce mevkisi ile Asya tarafındaki Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkisi arasında yer alacak köprü için çalışmalar gece gündüz sürdürülüyor.

Çanakkale Köprüsü'nün ücreti ve ihale tarihi belli oldu
Başbakan, köprüden geçiş ücretlerinin 15 Avro artı KDV olacağını, proje maliyetinin 10 milyar dolar olacağını belirterek, trafik garantisi olacağını açıkladı. Yapım süresini en kısa veren firmanın ihaleyi kazanacağını ifade etti.