10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Nükleer çalışmalar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İran'dan nükleer kararlılık vurgusu
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, bilimadamı Ahmedi Ruşan'ın öldürülmesinin "nükleer ilerlemeleri durdurmayacağını" söyledi. Rahimi, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, "Bugün, terörle mücadele ettiğini ileri sürenler bilimadamlarımızı hedef alıyor ancak bilmeliler ki bilimadamları bilimsel gelişmeler yolunda ilerlemekte hiç olmadıkları kadar kararlılar" dedi.

İran nükleerden geri adım atmayacak
Nükleer programı nedeniyle uluslararası baskı uygulanmaya çalışılan İran, geri adım atmamakta kararlı. İran Dışişleri Bakanlığı " Avrupa Birliği'nin ülkemize yönelik yeni yaptırımları bizi müzakereye zorlayamaz" açıklaması yaptı.

İran görüşmelere hazır
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, nükleer program konusunda ABD ile doğrudan görüşmeye hazır olduklarını belirtti. Salihi, Münih Güvenlik Konferansı’nda katıldığı panelde yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden’in İran’la doğrudan görüşme teklifini değerlendirerek, ‘’Bu ileriye yönelik doğru bir adım’’ dedi.

Japonya nükleere geliyor
Geçen yılın sonunda göreve başlayan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Türkiye'ye geliyor. 28 Nisan'da Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a ziyarette bulunacak Japon Başbakanı'nın çantasında enerji projeleri olacak.

‘Sinop’ta nükleer kararı tamam, Abe bekleniyor’
Türkiye’nin Sinop’ta yapımını planladığı ikinci nükleer santral için Fransız şirketle konsorsiyum oluşturan Japonya ile santralin yapımına dair IGA (hükümetler arası anlaşma) taslağı üzerinde anlaşma sağlandı. Santral için imzaların Japon Başbakanı Shinzo Abe’nin bu hafta Türkiye ziyareti sırasında atılması öngörülüyor. Sinop’a yapılacak olan ve toplam yatırım tutarı 20-22 milyar dolara yakın...

Çin, Hindistan ve Pakistan nükleer kapasitesini artırıyor
Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporunda, geçen yıla göre Çin, Hindistan ve Pakistan’ın nükleer silah stokları ile füze fırlatma kapasitelerini artırdığı, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ve İsrail’in durumunda değişiklik olmadığı belirtildi.

29 ülke ‘nükleer’ ile tanışacak
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), isim vermeden 29 ülkenin ilk kez nükleer enerji programı geliştirmekte olduğunu açıkladı. Bağımsız uzmanlarca hazırlanan 2013 Dünya Nükleer Endüstri Durumu Raporu’nda, söz konusu 29 ülke arasında ilk kez nükleer santral siparişi veren Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Belarus’la birlikte bu konuda çalışmalarını sürdüren ve 2030 yılından önce üretime geçmeyi hedefleyen...

Nükleerde 16 milyar dolarlık iş fırsatı
Mersin ve Sinop’ta yapılacak nükleer güç santrallerinde (NGS) yüklenici olacak Türk firmaları için başvuru süresi devam ediyor. Mersin’e yakın olması nedeni ile Kayseri’den bin firma birden toplu olarak başvuruda bulunuyor. 4 üniversite de konuyla alakalı çalışma başlattı. 2023 yılında faaliyete girmesi planlanan ve Türkiye'nin elektrik üretiminin yaklaşık 17'sini karşılayabilecek iki nükleer santralin toplam bedeli 42 milyar dolar.