13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Petrol ambargosu Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye için yaptırım kararları bağlayıcı değil
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İran'a yönelik petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili olarak "Bizim için bağlayıcı olan Birleşmiş Milletler (BM) kararıdır." dedi. Taner Yıldız, Tüpraş ve diğer birimlerin İran'dan petrol ithal etmeye devam ettiğini de bildirdi.

AB'nin yaptırımı 6 ay sonra
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran petrolüne ambargo konulmasıyla ilgili çalışmanın ayrıntılarını hazırlıyor. AB'li diplomatlar, 27 üyeli birliğin İran'dan petrokimya ürünleri ve ham petrol ithalatının yasaklanmasının aşamalı olarak uygulanması için çalıştığını söylediler.

'Petrol ambargosu AB için intihar olur'
İran, "Avrupa Birliğinin (AB) İran petrolüne ambargo koymasının AB için ekonomik intihar olacağını" bildirdi.

İrandan karşı atak
İran'ın, AB tarafından önceki gün alınan İran'dan petrol ithalatını durdurma kararına, Avrupa'ya petrol ihracatını durdurarak cevap vermeye hazırlandığı bildirildi.İranlı milletvekili Hasan Gafurifard, İran parlamentosunun internet sitesinde yer alan açıklamasında, Avrupa'ya petrol ihracatının derhal durdurulmasını öngören bir kanun teklifinin İran parlamentosunda görüşülmeye başlayacağını duyurdu.

İran'dan Güney Kore'ye uyarı
İran, kendisinden petrol alımını durduran Güney Kore'yi uyardı. İran, vaziyetin devam etmesi halinde Güney Kore ile tüm ticareti keseceklerini açıkladı.