27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Nezle  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Grip, Ocak ve Şubat aylarında zirve yapıyor
Uzmanlar, yeni grip salgınına karşı uyarılarda bulundu. Son günlerde havaların iyice soğumasıyla birlikte grip şikayetlerinde de artış görülüyor. Ancak basit birkaç önlem almak, hastalıktan korunmak için yeterli olabiliyor.

Gribe karşı doğal kalkan
Grip ve nezle gibi kışın sık görülen hastalıklara karşı vücut direncini artırmak için ekinezya, tıbbi nane, melisa, adaçayı ve dağ çayı öneriliyor.

Grip ve nezleye soğan ve sarımsak
Grip, nezle ve astım gibi hastalıklardan korunmak için soğan ve sarımsak tüketilmesinin faydalı olacağı bildirildi. Prof. Dr. Neriman İnanç, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle kış mevsiminde her gün 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Nezle ve gribe karşı en etkili yöntem, korunmak!
Her mevsimin farklı bazı sağlık sorunları var. Soğuk kış günlerinin en sık görülen problemleri tekrarlayan nezle ve grip atakları.

Hemen antibiyotiğe sarılmayın
Grip, nezle, bademcik gibi hastalıkların sık görüldüğü bugünlerde uzmanlar uyardı: “Ateş yükseldiğinde, burnunuz aktığında hemen antibiyotiğe sarılmayın. Gereksiz antibiyotik kullanımında mikroplar bağışıklık kazanır, direnç gösterir ve antibiyotik etki etmemeye başlar.

Nezle sezonu açıldı
Yazdan sonbahara geçerken, okulların açılması, kapalı yerlerde, kalabalıkla daha fazla zaman geçirilmeye başlanması enfeksiyona yol açan mikropların (adeno, rinovirüsler, RSV, corona virüsleri vb.) daha kolay bulaşmasına zemin hazırlıyor. İyi havalandırılmayan ortamların da bulaşmaya katkısı büyük oluyor.

Griple-nezleyle mücadelede neye dikkat edilmeli?
Nezle ve grip farklı virüslerin oluşturduğu farklı sağlık sorunları. Soğuk algınlığı yani nezleye yol açan virüsler daha ziyade rinovirüsler. Grip ise influenza virüsleri olarak bilinen, her yıl bukalemunlar gibi başka bir kılığa giren virüslerin eseri.

Doktora gitmeden 5 gün bekleyin!
İngiltere yeni bir uygulama ile öksürük, nezle, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkları olanların hemen doktora gidip ilaç almaları engellenmeye çalışılacak.

'Soğuk değil, virüsler hasta ediyor'
Prof. Dr. Recep Akdur, kış aylarında nezle ve gribin artmasının soğuk havadan kaynaklanmadığını, kalabalık ortamlardaki virüs alışverişinin hastalığa yol açtığını belirterek, "Havaların soğuması ve çevre sıcaklığının düşmesi, bakterilerin ve virüslerin üremesini yavaşlatarak ömrünü kısaltır. Bu nedenle kış aylarında virüslerin hastalık oluşturması daha da zorlaşır" dedi.

Grip iki, nezle dört mevsim yakalıyor
Prof. Dr. Reşit Mıstık, nezle ve gribin zaman zaman karıştırıldığına değinerek, nezlenin her mevsim, gribin ise sonbahar ve kış aylarında görüldüğünü belirtti.

Nezle, grip mevsiminde nasıl korunmalı, nasıl beslenilmeli?
Şu sıralar çoğumuz boğaz ağrısı, öksürük, aksırık, burun akıntısı ve yorgunluk içinde yorgan-döşek yatıyoruz. Bedenimiz şaşkın şaşkın yardım istiyor... Peki gribe, nezleye karşı nasıl korunacağız, yakalandıysak ne yapacağız?